8 عملکرد اصلی پرونده الکترونیک سلامت (EHR) چیست؟

8 عملکرد اصلی پرونده الکترونیک سلامت (EHR) چیست؟

پرونده الکترونیک سلامت (EHR) مجموعه ای متشکل از اطلاعات جمعیت شناختی، درمانی، بهداشتی و مراقبتی الکترونیکی بیماران و عموم مردم است که در قالب دیجیتال ذخیره می شوند. این پرونده الکترونیکی شامل 8 عملکرد زیر می باشد که در ادامه به تشریح هر کدام از آن ها می پردازیم:

 1. منبعی از اطلاعات و داده های سلامت
 2. مدیریت نتایج
 3. ثبت سفارش پزشکی و مدیریت آان
 4. دسترسی آسان به داده های پزشکی و ارتباطات الکترونیکی
 5. پشتیبانی از تصمیمات بالینی
 6. پشتیبانی از بیمار
 7. فرایندهای اداری
 8. گزارش دهی و مدیریت سلامت جمعیت

عملکرد اصلی پرونده الکترونیک سلامت (EHR)

1.منبعی از اطلاعات و داده های سلامت

پرونده الکترونیک سلامت، پرونده های کاغذی پزشکی را با اطلاعات بالینی و جمعیت شناختی الکترونیکی بیماران جایگزین می کند.  با EHR ، به اطلاعات بیمار مانند سابقه پزشکی، تشخیص، نوع بیماری، نحوه درمان و نتایج آزمایشات دسترسی سریع خواهید داشت. از آنجا که EHR می تواند داده های بیشتری نسبت به پرونده های کاغذی داشته باشد ، سابقه پزشکی می تواند کاملتر باشد و مراقبت را بهبود بخشد. اما قابلیت استفاده از داده های EHR باید طوری طراحی شود که نیاز پزشکان را پاسخگو باشد و آنها با حجمی از اطلاعات اضافی روبه رو نشوند. بنابراین EHR خود را برای پاسخگویی به نیازهای خود سفارشی کنید.

2.مدیریت نتایج

ثبت نتایج آزمایشگاه در پرونده های کاغذی پزشکی مناسب می تواند زمان بر، دارای خطا و یا منجر به نتایج نادرست شود. عملکرد اصلی EHR، ساده سازی مدیریت نتایج ، کارآمدتر کردن آزمایش و بهبود مراقبت از بیمار است. EHR ها ، مانند سیستم های اطلاعاتی، به شما امکان دسترسی سریعتر به نتایج آزمایشگاه را می دهند و به شما امکان می دهد تا نتایج غیرطبیعی را سریعتر تشخیص داده و به آنها رسیدگی کنید. EHR همچنین با نمایش خودکار نتایج آزمایشگاهی قبلی ، آزمایش اضافی را کاهش می دهد. پرونده الکترونیک سلامت همچنین به شما امکان می دهد، نتایج آزمایش را با بیماران و سایر ارائه دهندگان به اشتراک بگذارید و آنها را به EHR خود وارد کنید. این به اشتراک گذاری نتایج خودکار تعامل و مراقبت بیمار را بهبود می بخشد.

3.ثبت سفارش پزشکی و مدیریت آن

ثبت سفارش رایانه ای پزشک یکی دیگر از عملکردهای اصلی EHR است. در یک سیستم EHR ، می توانید آزمایشات آزمایشگاهی، داروهای تجویزی، رادیولوژی و حتی مشاوره را ثبت کنید. مطالعات نشان داده است که ثبت سفارش ارائه دهنده کامپیوتری می تواند گردش کار را بهبود بخشد و خطاها را کاهش دهد. به عنوان مثال ، سفارشات الکترونیکی می توانند به سفارشات از دست رفته و سردرگمی ناشی از خط ناخوانا پایان دهد. همچنین می تواند از دستورات تکراری مشکوک جلوگیری کند و به طور خودکار سفارشات مربوطه را تولید کند. این امر زمان پر کردن سفارشات را کاهش می دهد و در نتیجه رضایت بیمار و کیفیت مراقبت را افزایش می دهد. سفارشات الکترونیکی همچنین می توانند با حذف هزینه های تولید و ارسال فرم های کاغذی برای سفارشات و نتایج ، صرفه جویی کنند.

ثبت سفارشات دارویی با نسخه الکترونیکی از طریق EHR نیز می تواند به دلایل زیر مفید باشد:

 • بهبود عملکرد پزشکان
 • کاهش خطاهای دارویی جهت مشخص شدن دوزهای دارویی خارج از محدوده
 • داروهای پیشنهادی را بر اساس سابقه بیمار بررسی می کند. این بررسی خودکار نشان دهنده آلرژی یا تداخل با داروهای موجود است.
 • می توانید نسخه های بیمه نامه را برای اطمینان از پوشش بررسی کنید.

4.دسترسی آسان به داده های پزشکی و ارتباطات الکترونیکی

پرونده الکترونیک سلامت و دسترسی آسان به داده های پزشکی

پرونده الکترونیک سلامت و دسترسی آسان به داده های پزشکی

پرونده الکترونیک سلامت وعده دسترسی سریعتر و آسانتر به پرونده های پزشکی و داده های قابل اشتراک گذاری را می دهد. همچنین به شما امکان می دهد داده ها را با ارائه دهندگان دیگر به اشتراک بگذارید و هماهنگی مراقبت را بهبود بخشد. همچنین می توانید داده ها را با بیماران به اشتراک بگذارید تا میزان مشارکت آنها در مراقبت آنها افزایش یابد. EHR  می تواند آموزش بیماران را تسهیل کرده و خود مدیریتی را تشویق کند.

همچنین این پرونده های الکرونیکی دارای پیام الکترونیکی داخلی ، پورتال بیمار و اتصال ایمیل هستند. این امر امکان برقراری ارتباط سریع بین ارائه دهندگان و بیماران را فراهم می آورد. ارائه دهندگان می توانند به راحتی نتایج آزمایشگاه ، درخواست ارجاع ، پیام مستقیم و سوالات ایمیل را به اشتراک بگذارند. این ارتباط سریع بین ارائه دهندگان هماهنگی مراقبت را بهبود می بخشد و آزمایش تکراری را کاهش می دهد.

EHRs همچنین ارتباط بین ارائه دهنده و بیمار را تقویت می کند و باعث می شود بیماران بیشتر در مراقبت های خود مشغول شوند. از طریق یک پورتال بیماران EHR ، بیماران شما می توانند به ارائه دهنده خود پیام دهند ، نتایج آزمایشگاه را مشاهده کرده و قرارهای ملاقات را برنامه ریزی کنند.

5.پشتیبانی از تصمیمات بالینی

پرونده الکترونیک سلامت دو نوع اصلی تصمیم گیری را ارائه می دهد: یادآوری ها و هشدارها و درمان و تشخیص رایانه ای

یادآوری ها و هشدارها شامل موارد زیر است:

 • نشانه هایی برای دوزهای دارویی نامناسب
 • هشدار در مورد تداخلات احتمالی دارویی
 • یادآوری به پزشکان برای ارائه غربالگری مناسب مراقبت های پیشگیرانه

این ابزارهای اندازه گیری کیفیت بالینی می تواند خطاها را کاهش داده و پیشگیری را در عمل شما بهبود بخشد. به عنوان مثال ، EHR شما به پزشکان یادآوری می کند که واکسن ، غربالگری سرطان و غربالگری قلب و عروق در چه  فواصلی مناسب است

ابزارهای تشخیص ، درمان و مدیریت بیماری رایانه ای پیچیده تر هستند. ابزارهای تشخیصی می توانند به پزشکان در تشخیص شرایط پیچیده کمک کنند. با استفاده از این ابزارها ، تمرین شما می تواند زمان لازم برای دریافت تشخیص را برای بیمار کاهش دهد و تعداد دفعات تشخیص اشتباه را کاهش دهد. ابزارهای تصمیم گیری همچنین می توانند به پزشکان مشغول در ارائه مراقبت های مبتنی بر دستورالعمل کمک کنند. به عنوان مثال ، EHR شما می تواند دستورالعمل های بالینی را بر اساس تشخیص ابتدایی پیدا و نمایش دهد. همچنین ، ابزارهای پشتیبانی تصمیم EHR می توانند برنامه ها و دستورات درمانی را که ممکن است به آخرین دستورالعمل های بالینی پایبند نباشند ، نشان دهند. با رعایت دستورالعمل ها ، تمرین شما می تواند کیفیت مراقبت را بهبود بخشد و رد ادعاها را کاهش دهد.

پشتیبانی از تصمیمات بالینی می تواند به عملکرد شما در بهبود کیفیت مراقبت ، کاهش خطاها و سریعتر تشخیص و درمان کمک کند. این ابزارها می توانند نمرات کیفیت ، رضایت بیمار و کارآیی تمرین شما را افزایش دهند.

6.پشتیبانی از بیمار

پرونده الکترونیک سلامت و پشتیبانی از بیمار

پرونده الکترونیک سلامت و پشتیبانی از بیمار

آموزش و حمایت از بیماران برای مدیریت بیماری های مزمن ضروری است. EHR شما می تواند به شما در ارائه آموزش مناسب و به موقع به بیمار کمک کند. EHR ها می توانند برای دسترسی آسان ، مجموعه ای از مطالب آموزشی را میزبانی کنند. آنها همچنین می توانند دستورالعمل های پیگیری و برنامه های درمانی ایجاد کنند ، بنابراین بیماران مراحل بعدی خود را می دانند. پورتال بیماران EHR همچنین می تواند به بیماران در دسترسی به مواد آموزشی الکترونیکی و برنامه های درمانی کمک کند. در نهایت ، سیستم های EHR همچنین می توانند با برنامه های سلامت از راه دور و نظارت از راه دور ادغام شوند. این برنامه ها می توانند به تمرین شما در ردیابی پیشرفت بیمار بین مراجعه به مطب کمک کنند.

7.فرایندهای اداری

پرونده الکترونیک سلامت می تواند به تمرین شما در بهبود برنامه ریزی ، صورتحساب و مدیریت مطالبات کمک کند. به عنوان مثال ، پورتال های بیمار به بیماران اجازه می دهند تا بدون تماس با دفتر شما ، وقت خود را به صورت الکترونیکی تعیین کنند. همچنین می توانید EHR خود را طوری سفارشی کنید که اجازه ثبت الکترونیکی بیمار را بدهد و زمان انتظار بیمار را کاهش دهد. ثبت الکترونیکی همچنین با الزام بیماران به وارد کردن داده های خود ، زمان ورود اطلاعات شما را کاهش می دهد.

EHR همچنین می تواند به شما در ساده سازی شیوه های مدیریت صورتحساب و ادعا کمک کند. به عنوان مثال ، EHR شما می تواند پوشش بیمه ای بیمار برای آزمایش ها و داروها را تأیید کند و رد پوشش را کاهش دهد. همچنین می توانند به شما در درخواست تأیید و مجوزهای قبلی کمک کرده و زمان انتظار را کاهش دهند. در نهایت ، ابزارهای پشتیبانی تصمیم گیری بالینی EHR می توانند پایبندی عمل شما به مراقبت های مبتنی بر دستورالعمل ها را بهبود بخشد. این می تواند رد ادعاها را کاهش داده و نمرات کیفیت را بهبود بخشد.

8.گزارش دهی و مدیریت سلامت جمعیت

اگر عمل شما چندین نوع بیمه را می پذیرد ، احتمالاً با بسیاری از الزامات گزارش مواجه می شوید. EHR می تواند به شما کمک کند تا شرایط گزارش خود را به راحتی انجام دهید و داده ها را از سراسر سیستم بدون نیاز به وارد کردن دستی اطلاعات یا بیرون کشیدن از نمودارهای کاغذی بگیرد.

EHR همچنین می تواند به شما کمک کند تا سلامت جمعیت بیماران خود را با دسترسی ساده به شاخص های کلیدی کیفیت ، مدیریت کنید. از طریق نظارت منظم ، می توانید مناطق مشکل دار را شناسایی کرده و به سرعت آنها را برطرف کنید. به این ترتیب ، داشبورد می تواند به شما در بهبود کارایی و کیفیت مراقبت هایی که ارائه می دهید ، کمک کند.

در آخر

باتوجه به 8 عملکرد گفته شده از پرونده الکترونیک سلامت، شناخت نحوه ی کار و امکاناتی که قبل از راه اندازی این نرم افزار نیاز دارید، بسیار اهمیت دارد. بنابراین می توانید با کوشان تک تماس بگیرید تا به شما در چگونگی انتخاب بهترین گزینه کمک کنیم.

منبع: وب سایت tempdev.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین