مزایای پرونده پزشکی الکترونیکی و نکات مربوط به آن

پرونده پزشکی الکترونیکی نقش مهمی در نحوه ذخیره سوابق پزشکی بیماران، ارائه برنامه با کیفیت درمانی، مدیریت امور مالی، اشتراک گذاری اطلاعات و ثبت داده های سلامت ایفا می کند و مجموعه‌ای از قابلیت ‌ها را برای مراکز مراقبت‌های درمانی بزرگ و کوچک فراهم می‌کند.

پرونده الکترونیک پزشکی یا EMR با ثبت دقیق سوابق پزشکی بیمار، خطاهای تشخیصی را کاهش می دهد و به ارائه مراقبت های مناسب کمک می کند. برای آشنایی بیشتر با مزایای پرونده پزشکی الکترونیکی و مواردی که باید بدانید با ما در این مقاله از کوشان تک همراه شوید.

پرونده پزشکی الکترونیکی چه مزایایی را برای مراکز درمانی فراهم می کند؟

برای بیماران:

مزایای پرونده پزشکی الکترونیکی برای بیماران

مزایای پرونده پزشکی الکترونیکی برای بیماران

 

  • خطاهای کمتر در مقایسه با سوابق کاغذی
  • مراقبت بهتر و سریعتر
  • پیگیری نتایج و داده ها در طول زمان درمان
  • بهبود درمان و تشخیص
  • شناسایی مواردی که نیاز به غربالگری و مراقبت های پیشگیرانه دارند.
  • امنیت و حفظ حریم خصوصی داده های سلامت بیمار
  • پشتیبانی از تصمیمات مبتنی بر داده
  • پشتیبانی مراقبت در درمان
  • دسترسی به سوابق
  • و …

برای مراکز درمانی:

مزایای پرونده پزشکی الکترونیکی برای مراکز درمانی

مزایای پرونده پزشکی الکترونیکی برای مراکز درمانی

 

صرفه جویی در فضا: مراکز درمانی نیازی به ذخیره، مدیریت و بازیابی سوابق کاغذی ندارند، بنابراین در فضا صرفه جویی می شود.

بهینه سازی گردش کار:  پرونده پزشکی الکترونیکی به بهینه سازی گردش کار، پیگیری بیماران و مدیریت بیمارانی که در مرکز درمانی حضور دارند کمک می کند.

کاهش هزینه های عملیاتی: هزینه های عملیاتی را با نگهداری سوابق در یک سیستم کاهش می دهد.

ارتباط با سایر مراکز درمانی: مراکز درمانی می توانند با آزمایشگاه ها، داروخانه ها، بیمارستان ها و سایر مراکز درمانی ارتباط برقرار کنند.

بهبود دسترسی به اطلاعات: پرسنل درمان می توانند با جمع آوری داده های بیمار، آن ها را تجزیه و تحلیل کنند. این دسترسی به ارائه دهندگان کمک می کند تا به داده های مجزا و تفکیک شده موردنظر برسند و سلامت کلی بیمار را بهبود بخشند.

یادآوری ها: پرونده پزشکی الکترونیکی دارای قابلیت های ارتباطی است که به کلینیک ها امکان ارسال یادآوری و هشدار ها را می دهد.

مستندسازی واقعی: آنها خطاها را در طول مستندسازی کاهش می دهند و مراقبت را بهبود می بخشند.

از تحقیقات پشتیبانی می کند: مستندسازی پرونده پزشکی بیمار به صورت دیجیتالی از تحقیقات پشتیبانی می کند و پزشکان می توانند بیماران را برای کیفیت مراقبت بهتر زیر نظر بگیرند.

درمان های متناقض را بررسی می کند: EMR دارای قابلیت هایی است که از درمان هایی که ممکن است با یکدیگر تضاد داشته باشند جلوگیری کند.

ارتباط بین کارکنان: پرونده پزشکی الکترونیکی پیام های بین کارکنان، بیمارستان ها، آزمایشگاه ها و سایر پزشکان را برقرار می کند.

اجتناب از آزمایش های تکراری: بدون دسترسی به موقع به نتایج آزمایش، پزشکان ممکن است مجبور شوند آزمایش های تکراری را درخواست کنند. به روز نگه داشتن اطلاعات نیاز به تکرار را کاهش می دهد.

ارتباط با سایر سیستم های اطلاعاتی: EMR به سایر سیستم های اطلاعاتی مانند سیستم اطلاعات آزمایشگاهی و سیستم پکس متصل می شود.

آیا برای پرونده پزشکی الکترونیکی معایبی وجود دارد؟

معایب پرونده پزشکی الکترونیکی را فقط در خود این سیستم الکترونیکی نمی توان پیدا کرد. بلکه به سرمایه گذاری اولیه، اجرا و آموزش استفاده از آن نیز بستگی دارد. از آنجایی که اجرای پرونده پزشکی الکترونیکی بر اساس نیازهای هر مرکز درمانی سفارشی سازی می شود، هر پیاده سازی با جدول زمانی و چالش های خاص خود همراه است. معایب احتمالی عبارتند از:

مستعد هک کردن: در حالی که سوابق دیجیتالی ایمن تر از نگهداری اوراق فیزیکی هستند، نقض داده ها رایج شده است. سیستم‌های الکترونیکی دارای اقدامات امنیتی داخلی هستند که از داده‌ های بیمار محافظت می‌کنند، اما کارکنان کلینیک برای حفظ اقدامات امنیتی اولیه به آموزش نیاز دارند. برای مثال رها کردن ایستگاه های کاری بدون نظارت، ممکن است آنها را برای دسترسی غیرمجاز فراهم کند.

نیاز به به روز رسانی: سایر متخصصان پزشکی پشتیبان مانند داروسازان، رادیولوژیست ها و … ممکن است از سیستم پرونده الکترونیکی پزشکی استفاده کنند و به روز رسانی سوابق پس از هر نوبت ضروری است. اگر سوابق به طور مکرر به روز نشوند، ممکن است به دلیل داده های نادرست بر درمان تأثیر منفی بگذارند.

مدیریت سیستم: عدم امکان دسترسی به سیستم ها به دلیل موقعیت مکانی، قطع برق یا نبود اینترنت ممکن است مراقبت، تشخیص و درمان بیمار را مختل کند.

نادیده گرفتن کاستی های احتمالی EMR با مشکلاتی همراه است. با این حال، شما می توانید با اجرای گردش کار مناسب و آموزش پزشکان و کارکنان پشتیبانی، بر آنها غلبه کنید. به طور معمول ارائه دهنده نرم افزار پرونده پزشکی الکترونیکی، متخصصی را به عنوان پشتیبان منصوب می کند که پزشکان و کارکنان را در کل چرخه پیاده سازی راهنمایی کند.

پرونده های پزشکی الکترونیکی باید شامل چه ویژگی هایی باشند؟

ویژگی های پرونده پزشکی الکترونیکی

ویژگی های پرونده پزشکی الکترونیکی

 

پرونده پزشکی الکترونیکی دارای ویژگی های کلیدی می باشند که باید هنگام جستجوی یک پلت فرم EMR در اولویت قرار دهید. این ویژگی ها شامل موارد زیر می باشند:

1. یکپارچه سازی نرم افزار ها و سیستم ها (از جمله سیستم های اطلاعاتی صورتحساب و بیمارستان HIS)

یکپارچه ‌سازی یکی از مهم‌ترین جنبه ‌های هر راه‌حل ثبت الکترونیکی پزشکی است و از طریق رابط‌هایی که داده‌ها را بین سیستم‌های  EMR قرار می دهد، در زمان واقعی و بر حسب تقاضا ایجاد می‌شود. یکپارچه ‌سازی  پرونده پزشکی الکترونیکی راهی برای ساده‌سازی فرآیند در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین کارایی کارکنان شما را بهبود می‌بخشد و به کاهش خطاها کمک می‌کند که در صورت وجود خطا می‌تواند منجر به تاخیر در پرداخت شود و برای شما هزینه های مالی و زمانی داشته باشد. بازپرداخت می تواند با سرعت بیشتری از طریق یکپارچه سازی سیستم صورتحساب در راه حل های EMR که توسط بیمارستان یا مطب بالینی شما استفاده می شود،  انجام شود.

این ویژگی EMR زمان لازم برای وارد کردن اطلاعات بیمار را در هر زمان کاهش می دهد و آن را به یک ویژگی مهم پرونده الکترونیک پزشکی تبدیل می کند. هنگامی که پرونده های حجیم بیمار شما در ابتدا در سیستم بارگذاری شود، این داده ها به سرعت مطابقت داده می شوند و می توانند به صورت الکترونیکی به یک سرویس صورتحساب ارسال شوند. از این رو با کاهش فرآیند ها شما آزاد هستید که زمان بیشتری را به مراقبت از بیمار و کارایی عملیات خود اختصاص دهید.

2. اسکن مدارک و اسناد

اسکن مدارک یک ویژگی مهم EMR است که به شما امکان می دهد گردش های کاری سفارشی را متناسب با نیازهای منحصر به فرد مرکز درمانی خود ایجاد کنید. با اسکن مدارک که در سیستم ثبت الکترونیکی پزشکی شما تعبیه شده است، می‌توانید اسناد لازم را به کارمندان داخلی یا خارجی خود هدایت کنید، که به نوبه خود می‌توانند اسناد تکمیل‌شده را برای پیش برد فرآیند ها ارسال کنند. این امر نیاز به دریافت، کپی و فکس اسناد را از بین می برد و همچنین احتمال از دست رفتن اسناد یا تأخیر در صدور صورت حساب را کاهش می دهد.

3. ردیابی داروهای تجویزی

با ویژگی ردیابی دارو از بهترین راه حل های EMR می توانید به راحتی داروهای تجویز شده برای بیماران خود را ردیابی کنید و اطلاعاتی را در دسترس داشته باشید. یکی از ارزش های واقعی ردیابی دارو، توانایی تعیین اینکه آیا یک داروی تجویز شده با سایر داروهای مصرف شده توسط بیمار تداخل دارد یا خیر. همچنین می تواند ابزار مفید و قدرتمندی برای شناسایی واکنش های آلرژیک باشد و بیماران شما را از هر گونه اثرات بالقوه و مضر مصون نگه دارد.

ویژگی‌های ردیابی داروی EMR هشدارهایی را ارائه می‌کند که ممکن است در مورد یک داروی تجویز شده صادر شده باشد و جایگزین‌هایی را پیشنهاد می‌کند که ممکن است به همان اندازه در برآوردن نیازهای مراقبتی بیماران شما مؤثر باشد.

4. نسخه های الکترونیکی

نسخه الکترونیکی این امکان را به شما می‌دهد که نسخه‌ها را به صورت الکترونیکی ثبت کرده و یا سفارش را مستقیماً به داروخانه یا آزمایشگاه انتخابی بیمار ارسال کنید.

5. یادآوری وقت نوبت

اتصال الکترونیکی از طریق ایمیل، پیامک و دستگاه های تلفن همراه به این معنی است که توانایی برقراری ارتباط با بیماران بالا است. این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد تا با ارسال یادآورهای خودکار، وقت نوبت بیماران را به آن ها اطلاع دهید. می توان به بیماران اطلاع رسانی اولیه در مورد یک نوبت فوری، یادآوری از چند روز و یا یک روز قبل از قرار نوبت برنامه ریزی شده ارسال کرد. خودکارسازی این کار باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان برای مراکز درمانی و کاهش نوبت های از دست رفته می شود.

6. پشتیبانی بازاریابی

فراموش نکنید، در حالی که در حال جمع‌آوری داده‌های مربوط به بیماران خود هستید، یک سیستم EMR دارای رتبه برتر باید دید جامعی از پایگاه و خروجی عملکرد شما داشته باشد. برخی از سیستم های تخصصی EMR این فرصت را به شما می دهند تا تیم خود را در برابر عملکرد فعلی محک بزنید. دانستن اینکه چگونه با همتایان خود در صنعت مقایسه می‌شوید، به شما این امکان را می‌دهد که کلینیک خود را بهتر بازاریابی کنید.

آیا از قابلیت های کلی پرونده پزشکی الکترونیکی برای بیماران استفاده می کنید؟

آیا از نظر نتایج عملکرد در صدر شهر یا کشور خود هستید؟

بگذارید همه بدانند چه چیزی شما را متمایز می کند!

سیستم های EMR باید راه هایی برای دسترسی آسان به این اطلاعات مهم و حساس سلامت جهت ارائه گزارش های جامع داشته باشند. سپس می‌توانید داده‌ها را با جامعه پزشکانی که به مرکز درمانی شما مراجعه می‌کنند به اشتراک بگذارید، یا آمار های میزان موفقیت خود را بررسی کنید.

در آخر

با کاربرد پرونده پزشکی الکترونیکی، سوابق پزشکی در دسترس تر و جامع تر از قبل می شود. همچنین ارتقاء و اصلاح سیستم مدیریت مراکز درمانی و تعامل بیمار و پزشک بهبود می یابد.

تعریف نیازهای مراکز درمانی یا آنچه از نرم افزار می خواهید، پایه و اساس انتخاب بهترین سیستم EMR برای سازمان شما است. علاوه بر آن هنگام پیاده سازی نرم افزار  EMR، هزینه های اولیه و آموزشی باید در نظر گرفته شود.

تیم کوشانتک برای کمک به شما در یافتن یک پرونده پزشکی الکترونیکی جامع که بتوانید از آن حداکثر بهره وری را دریافت کنید، آماده است. پس برای راهنمایی لازم با ما تماس بگیرید.

منابع: وبسایت selecthub.com

وبسایت nethealth.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین