چگونه پیاده سازی پرونده الکترونیک سلامت (EHR) منجر به کاهش هزینه ها می شود؟

چگونه پیاده سازی پرونده الکترونیک سلامت (EHR) منجر به کاهش هزینه ها می شود؟

بسیاری از بیمارستان ها برای ساده سازی عملیات روزمره و ارائه خدمات بهداشتی با کیفیت تر، به پرونده الکترونیک سلامت به عنوان یک راه حل کارآمد، اعتماد می کنند. همچنین جای تعجب نیست که دلیل اصلی اکثر مراکز درمانی برای پیاده سازی نرم افزار EHR افزایش کارایی و کاهش هزینه ها است.

یکی از بزرگترین دلایلی که مراکز درمانی از جمله بیمارستان ها، کلینیک ها و… در برابر پذیرش پرونده الکترونیک سلامت مقاومت می کنند، مربوط به هزینه های اولیه ی آن است. اما نتایج نشان می دهد که پیاده سازی نرم افزار EHR در نهایت منجر به درآمد بیشتر می شود. در انتخاب سیستم EHR موارد زیادی باید در نظر گرفته شود بنابراین مهم است که تمام ابعاد این نرم افزار قبل از انتخاب به دقت بررسی شود. در این مقاله از سایت کوشان تک در مورد اثربخشی پرونده الکترونیک سلامت در بهبود خدمات درمان و تاثیر چشمگیر آن بر کاهش هزینه های مراکز درمانی، صحبت خواهیم کرد.

چرا نرم افزار EHR یا پرونده الکترونیک سلامت را پیاده سازی می کنیم؟

ثبت الکترونیکی سوابق بیمار یک گام بزرگ نسبت به ثبت سوابق کاغذی است و هر ارائه دهنده خدمات بهداشتی از یک پزشک خانواده گرفته تا یک سیستم بیمارستانی بزرگ می تواند از این فناوری سودبخش بهره مند شود. با استفاده از پرونده الکترونیک سلامت، مراقبت از بیماران کارآمدتر و سوابق پزشکی هنگام نگهداری در قالب الکترونیکی از امنیت بیشتری برخوردار هستند. در ادامه درباره ی کاربردها و مزایای پرونده الکترونیک سلامت صحبت می کنیم.

کاهش استفاده از کاغذ و هزینه کمتر

طبق تحقیقات انجام گرفته: حدودا هر پرونده بستری 30 برگه A4 نیاز دارد و به طور میانگین هزینه ی پرونده های بستری یک بیمارستان 100 تخت خوابی، 30 تا 40 میلیون تومان در ماه است. اما با استفاده از نرم افزار EHR ، کاهش چشمگیری در هزینه ها به خصوص هزینه های مربوط به استفاده از کاغذ مشاهده خواهید کرد.

ارتباط بهتر با داروخانه ها

معمولا نسخه های دارو به وسیله ی دفترچه های بیمه و نسخه های کاغذی جا به جا می شوند که این مسئله احتمال خطا را افزایش می دهد خصوصاً به دلیل تفاوت در نوع نگارش. خواندن نادرست نسخه پزشک می تواند منجربه دریافت داروی اشتباه و کم یا زیاد شدن دوز دارو شود که خطراتی را برای بیمار به همراه دارد. با استفاده از پرونده الکترونیک سلامت، پزشکان می توانند وارد پرونده بیمار شوند، دارو و دوز دارو را از لیست مورد نظر انتخاب کنند و اطلاعات را مستقیماً به داروخانه ارسال نمایند. همچنین داروها به طور خودکار از نظر هرگونه تداخل دارویی و آلرژی فرد بیمار به دارو بررسی می شوند.

پزشک معالج با استفاده از پرونده الکترونیک سلامت کوشان تک به موجودی داروها در داروخانه دسترسی خواهد داشت و در صورت ناموجود بودن داروی مورد نظر می تواند جایگزین آن را انتخاب کند که می تواند به کاهش سردرگمی بیمار در صورت نبودن دارو و کاهش خطر شکاف در درمان منجر شود. این ویژگی یکی از مهمترین مزایای دسترسی پزشک به داروخانه توسط نرم افزار EHR می باشد.

دسترسی آسان به سابقه پزشکی بیمار

 

 یک نمونه از پرونده الکترونیک کوشان تک

یک نمونه از پرونده الکترونیک کوشان تک

 

نرم افزار EHR کل سابقه پزشکی بیمار را در اختیار پزشک قرار می دهد. بروزرسانی اطلاعات بیمار می تواند در سریعترین زمان ممکن انجام شود و پرونده پزشکی کاملا بروز شده و دقیق به هر پزشک ارائه می شود. اگر بیمار نیاز به مراجعه به متخصص داشته باشد، سیستم های EHR ، اشتراک گذاری اطلاعات مهم را برای پزشکان آسان می کند و دیگر نیاز به جابه جایی دستی پرونده ی پزشکی نیست. متخصص می تواند به اطلاعات پزشکی بیمار مانند لیست داروها، عمل های جراحی، نتایج آزمایش های اخیر یا سابقه پزشکی بیمار دسترسی پیدا کند.

افزایش کارایی با استفاده از پرونده الکترونیک سلامت

EHR ، پزشک شما را قادر می سازد تا زمان کمتری را صرف مستند سازی اطلاعات کند و بیشتر توجه خود را معطوف مراقبت از بیمار کند. پرونده الکترونیک سلامت به بیمارستان ها و مراکز درمانی کمک می کند تا تعداد مراجعین خود را افزایش دهند و به نوبه خود بیماران بیشتری را معالجه کنند. یکپارچه سازی و حفظ اطلاعات بیمار نه تنها زمان بیشتری را برای پزشک آزاد می کند، بلکه به داشتن اطلاعات دقیق تر و با جزئیات بیشتر نیز منجر می شود.

مستند سازی با دست مستعد خطاهای نوشتاری و خوانایی بسیاری است که این اشتباهات شامل: امکان اشتباه در نوشتن نام و دوز دارو توسط پزشک معالج و بروز خطا هنگام خواندن آن ها توسط پزشک داروساز و… می شود. این در حالی است که با ثبت داروها در نرم افزار EHR کوشان تک و انتخاب آن توسط پزشک، تلاش کردیم که این مشکلات را برطرف کنیم و به ساده سازی امکان ارتباط پزشک با داروخانه کمک کنیم.

افزایش قابلیت حمل سوابق بهداشتی و پزشکی

یکی از بزرگترین مزایای نرم افزار EHR قابلیت حمل ساده آن است. اگر بیمار جابجا شود و یا تصمیم به تغییر پزشک خود بگیرد، پرونده الکترونیک سلامت ، انتقال اطلاعات بیمار را آسان می کند و همچنین از نیاز به ارزیابی کامل در هر سازمان جلوگیری می کند.

برای جا به جایی سابقه ی پزشکی کاغذی، هر صفحه از پرونده باید کپی شود اما با استفاده از پرونده الکترونیک سلامت، سوابق بیمار می تواند به راحتی از طریق رایانه جا به جا شود.

پزشک جدید همچنین می تواند با ورود به پرونده سلامت ارائه دهنده اصلی، به تمام سوابق بیمار از جمله ویدئو اتاق عمل، نتایج آزمایشگاه، رادیولوژی و… دسترسی پیدا کند که  باعث صرفه جویی در وقت و مراقبت دقیق تر از سلامت بیمار می شود.

محافظت در برابر آتش سوزی یا سرقت

خطر مفقود شدن یا از بین رفتن سوابق پزشکی کاغذی بسیار زیاد است اما سرورهای مربوط به EHR معمولا در فاصله بسیار دور از کلینیک یا بیمارستان نگهداری می شوند به همین دلیل احتمال نابودی آن ها کاهش می یابد و امکان کمی برای جابجایی یا سرقت آن ها وجود دارد. همچنین توسط سرورهای پشتیبان بطور مکرر از پرونده های الکترونیک سلامت نسخه های کپی تهیه می شود و با استفاده از رمز عبور از سرقت آن ها جلوگیری می شود.

هزینه های اجرای پرونده الکترونیک سلامت

 

 پرونده الکترونیک سلامت، بهترین همراه برای پزشک و بیمار

پرونده الکترونیک سلامت، بهترین همراه برای پزشک و بیمار

 

اجرای نرم افزار EHR با هزینه های خاص خود از جمله بروزرسانی زیرساخت ها، شخصی سازی و… همراه است، بنابراین ما در ادامه به بررسی هزینه هایی که باید برای راه اندازی EHR در نظر بگیریم، خواهیم پرداخت.

  • هزینه های لازم برای پشتیبانی از نرم افزار که شامل ارتقاء و بروزرسانی آن می شود.
  • هزینه ی های سخت افزاری مانند خرید سرور و… .
  • همچنین بسته به عوامل مختلفی از جمله اندازه کلینیک، تعداد پزشکان، ترجیح پزشک و … برخی از امکانات پزشکی ممکن است کم و بیش تغییر کنند.

پیاده سازی پرونده الکترونیک سلامت

  • یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از پیاده سازی روان و کارآمد EHR ، انتخاب یک شخص برای پیگیری روند کار است. این شخص اساساً نقش رابط بین پزشکان شما و شرکت نرم افزاری را بر عهده می گیرد و باید درک صریح و روشنی از نرم افزار، از جمله جنبه های فنی آن مانند سفارشی سازی، انتقال داده و … داشته باشد تا بتواند از نزدیک با شرکت پیمان کار حوزه IT همکاری کند.

سفارشی سازی پرونده الکترونیک سلامت

طبق تحقیقات جدید منتشر شده؛ سفارشی سازی سیستم EHR می تواند به ساده سازی و بهبود کارآیی آن کمک کند و همچنین هزینه های بیمارستان و درمان را بهبود می بخشد. برای دستیابی به این هدف، شرکت های سازنده نرم افزار از جمله کوشان تک با پزشکان، پرستارها و مدیران مصاحبه می کنند و پس از تکمیل پرسش نامه ها، به تجزیه و تحلیل داده ها می پردازند تا متناسب با نیاز بیمارستان سیستم EHR را پیاده سازی و اجرا کنند.

 فواید سفارشی سازی

سفارشی سازی یعنی طراحی و اجرای سیستم ها متناسب با نیاز پزشکان و کارکنان که می تواند بر عملکرد پزشکان و درمان بیماران تأثیر مثبت بگذارد.

معمولا سیستم های EHR عمومی نیازهای بیمارستانی را که در زمینه بیماری خاصی خدمات ارائه می دهد، برطرف نمی کند و این مراکز معمولا پرونده الکترونیکی نیاز دارند که متناسب با خواسته های آن ها طراحی شده باشد، به عنوان مثال بیمارستانی که در زمینه ی بیمارهای قلبی و عروقی خدمات ارائه می دهد، معمولا به دنبال نرم افزاری می باشد که:

  • تمام علائم احتمالی بیمارهای قلبی به صورت پیش فرض در آن قرار بگیرد.
  • پزشک بتواند با یک کلیک علائم را انتخاب کند.
  • سوابق پزشکی بیمار را دریافت کند.
  • گزارش پزشکان دیگر را مشاهده کند.
  • نکاتی را که پزشک لازم است درباره ی بیمار بداند، یادآوری کند.

به همین دلیل شرکت های سازنده EHR با توجه به نیاز سفارش دهنده، پزشک و بیمار جزئیات بیشتر و البته کارآمدی را به سیستم های EHR اضافه می کنند که باعث افزایش دقت در جمع آوری داده ها، تشخیص بهتر بیماری، کاهش زمان ویزیت و … می شود.

سخن آخر

پیاده سازی سیستم EHR فرایندی بسیار مفید و با اهمیت می باشد. اگر به دقت هزینه ها را بررسی کرده، بر اساس آن برنامه ریزی کنید و یک فرد سخت کوش برای اجرای EHR داشته باشید، روند کار بدون خطا انجام می شود و به محض راه اندازی، از خودتان می پرسید: “چرا زودتر انجامش ندادم”.

هنوز در مورد هزینه اجرای EHR سوال دارید یا نگران هستید؟ بیمارستان یا کلینیک شما چگونه از اجرای پرونده الکترونیک سلامت سود می برد؟ بزرگترین چالش های مالی شما در انجام این کار چیست؟ با ما تماس بگیرید تا بتوانیم به شما در انتخاب بهترین گزینه کمک کنیم.

نوشته شده توسط: نرگس گرامی

منابع: وب سایت SelectHub

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *