آشنایی با پرونده الکترونیک سلامت EHR و انواع مختلف آن

آشنایی با پرونده الکترونیک سلامت  EHR و انواع مختلف آن

پرونده الکترونیک سلامت (Electronic health record) مجموعه ای متشکل از اطلاعات جمعیت شناختی، درمانی، بهداشتی و مراقبتی بیماران و عموم مردم است که در قالب دیجیتال ذخیره می شود. پرونده الکترونیک سلامت به متخصصان بهداشت و درمان این امکان را می دهد که این اطلاعات را به اشتراک گذاشته و با یکدیگر تبادل کنند.

سیستم های الکترونیکی پرونده های سلامت دارای انواع مختلفی می باشند که شامل عملکرد و ویژگی های فنی متفاوتی هستند. برخی از آنها بر روی سرور پزشکان قرار می گیرند و برخی دیگر به فضای ابری نیاز دارند، که همه آن ها بر عملکرد و هزینه نرم افزار تأثیر زیادی می گذارند. در این مقاله از کوشانتک با تفاوت EHR و EMR و سپس انواع مختلف سیستم های پرونده الکترونیکی سلامت آشنا می شوید، پس با ما همراه باشید.

تفاوت پرونده الکترونیک سلامت و پزشکی چیست؟و کدام بهترین انتخاب برای مراکز درمانی است؟

اصطلاحات EHR(پرونده الکترونیک سلامت) و EMR(پرونده الکترونیک پزشکی) اغلب به صورت مترادف مورد استفاده قرار می گیرند، اگرچه اکنون اختلافاتی بین این دو عبارت وجود دارد. پرونده الکترونیک پزشکی (EMR) توسط بیمارستان ها و کلینیک ها ایجاد می شود و می تواند به عنوان منبع اطلاعاتی برای EHR باشد. پرونده الکترونیک پزشکی سابقه پزشکی بیمار را نمایش می دهد، در حالی که پرونده الکترونیک سلامت گزارش مفصل تری از سلامت کلی بیمار را ارائه می دهد و قابل اشتراک گذاری به دیگر مراکز درمانی است.

تصمیم در مورد توسعه EHR یا EMR عمدتاً به کاربران نهایی و نیازهای آنها بستگی دارد و  بر اساس استقرار و کاربرد متفاوت است. برای کسانی که می خواهند عملکرد اولیه برای ضبط داده های بیماران را داشته باشند و سپس آن ها را ذخیره کنند، سیستم EMR انتخاب خوبی است. در عین حال، در صورت نیاز به ایجاد یک سیستم پیشرفته تر با به روز رسانی داده ها در زمان واقعی و تعامل پزشک و بیمار، روی نرم افزار EHR سرمایه گذاری کنید.

انواع مختلف سیستم های پرونده الکترونیک سلامت بر اساس استقرار

وقتی صحبت از استقرار نرم افزار پرونده الکترونیک سلامت می شود، چندین گزینه وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. برای استقرار سیستم EHR باید تصمیم بگیرید که داده های دیجیتالی خود را در کجا می خواهید ذخیره کنید. به طور کلی، سیستم هایی با سرورهای داخلی و سرورهای ابری وجود دارد:

 • سیستم های سرورهای داخلی

این نوع سیستم های الکترونیکی پرونده های سلامت نشان می دهند که اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت در سرورهای سازمان ذخیره می شوند. با انتخاب سیستم های سرورهای داخلی، مراکز درمانی باید سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری، از جمله سرورها را خریداری کنند. علاوه بر این، باید یک کارمند اختصاصی برای حفظ امنیت سیستم و عیب یابی وجود داشته باشد.

سیستم های EHR با سرورهای داخلی بهترین گزینه برای ارائه خدمات بزرگ هستند، زیرا آنها می توانند هزینه های مازاد چنین نرم افزاری را پوشش دهند و تجهیزات لازم را خریداری کنند. مراکز درمانی بزرگ نیز می توانند از سرورهای موجود در محل و افزایش امنیت داده هایی که به دست می آیند، بهره مند شوند. کنترل دسترسی به فضای ذخیره سازی و اطمینان از بالاترین سطح حفاظت از داده ها آسان تر می شود. علاوه بر این، سیستم های سرورهای داخلی از آنجا که در محل قرار دارند عملکرد بهتری دارند.

 • سیستم های سرورهای خارجی

همانطور که از نامش پیداست، سیستم های EHR سرورهای خارجی در مراکز درمانی بر اساس ذخیره اطلاعات از راه دور است. اطلاعات بیمار به سرورهای دیگری منتقل می شود و شخص ثالثی مسئول نگهداری، امنیت و پشتیبان گیری اطلاعات است.

این نوع سیستم توسط مراکز درمانی کوچک یا ارائه دهندگانی که می خواهند ذخیره اطلاعات را واگذار کنند، ترجیح داده می شود. چنین نرم افزاری به پزشکان اجازه می دهد تا به جای یافتن راه حلی برای چالش های فناوری اطلاعات، به درمان بیماران متمرکز شوند، که امروزه محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. به طور کلی ، سیستم های سرورهای خارجی بیمارستان ها در دو گروه کلی قرار می گیرند:

 • ذخیره سازی اختصاصی. یک پزشک داده های پرونده الکترونیک سلامت را در سرورهای ارائه دهنده نرم افزار در یک مکان مشخص ذخیره می کند. حتی اگر آن ها ذخیره سازی داده ها را کنترل نکنند، می دانند که کجا داده ها نگهداری می شوند.
 • فضای ابری. پزشکان داده ها را به ارائه دهنده نرم افزاری می سپارند که آن ها را در فضای ابری ذخیره می کند. آنها می توانند به صورت آنلاین به اطلاعات پزشکی لازم دسترسی داشته باشند. در حال حاضر این رایج ترین و پرکاربردترین مدل ذخیره سازی داده ها در انواع مختلف سیستم های EHR است. علاوه بر این نرم افزار EHR مبتنی بر ابر ارزان تر از جایگزین های آن است.

انواع مختلف سیستم های پرونده الکترونیک سلامت براساس برنامه

نوع استقرار بر روی فناوری سیستم EHR شما تأثیر می گذارد. با این حال برای درک اینکه به چه ویژگی های خاصی نیاز دارید، باید کاربرد نرم افزار را در نظر بگیرید. بنابراین هنگام انتخاب نوع مدیریت پرونده های پزشکی، قبل از هر چیز شناسایی وظایف اصلی که سیستم باید انجام دهد، مهم است. این عمل شما را راهنمایی می کند که کدام راه حل نرم افزاری، بیشتر مناسب اهداف تجاری شما است.

انواع سیستم های EHR بر اساس کاربرد به شرح زیر است:

 • بالینی. این نوع سیستم های الکترونیکی پرونده های پزشکی برای بیمارستان ها جهت کمک به پزشکان در مدیریت درمان بیماران در نظر گرفته شده است. آنها اطلاعات پزشکی همه بیماران را جمع آوری کرده و داده های قابل اعتماد و به روز را در اختیار تیم های پزشکی قرار می دهند.
 • اداری. چنین راه حلی ارائه دهندگان مراقبت های درمانی را قادر می سازد تا روابط بین پزشک و بیمار را مدیریت کنند و مستندات را خودکار سازند. این نرم افزار برای کنترل چکاپ ها، آزمایش ها، جلسات و ترتیب سایر جنبه های اجرایی خدمات مراقبت های درمانی طراحی شده است.
 • گزارش بهداشت و درمان. سیستم های گزارش دهی داده های بالینی، آمار مربوط به بیمار، معیارهای دارویی و تحقیق و توسعه، هزینه های عملیاتی و سایر داده ها را جمع آوری می کنند، که به خدمات مراقبت های درمانی اجازه می دهد تا اثربخشی کار خود را اندازه گیری کنند.
 • مدیریت گردش مالی. سیستم های پرونده الکترونیک سلامت داده های مراقبت های درمانی را جمع آوری می کنند که می تواند برای صورتحساب استفاده شوند. این راه حل مدیریت داده های الکترونیکی، مراکز درمانی را قادر می سازد تا چرخه های صورتحساب را مدیریت و سازماندهی کنند و سپس بازپرداخت های بیمه را اداره کنند.
 • تحقیقات بالینی. از آنجا که تحقیقات پزشکی به حجم زیادی از اطلاعات بیمار نیاز دارد ، سیستم های پرونده الکترونیک سلامت اغلب برای جمع آوری حجم زیادی از داده ها استفاده می شوند. به این ترتیب آنها به انجام آزمایشات بالینی و ارزیابی اثربخشی روش های مختلف درمانی کمک می کنند.

یک سیستم مدیریت پرونده های درمانی می تواند چندین مورد از این برنامه ها را با هم ترکیب کند یا تخصصی تر ذخیره کند. بنابراین، یک صاحب کسب و کار یا استارتاپی که روی چنین نرم افزاری سرمایه گذاری می کند باید از ابتدا بداند که به چه چیزی نیاز دارد.

مزایای سیستم های پرونده الکترونیکی سلامت در مراقبت های درمانی

مزایای سیستم های پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی در مراقبت های بهداشتی

مزایای سیستم های پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی در مراقبت های بهداشتی

 

صرف نظر از انواع نرم افزارهای EHR که انتخاب می کنید، این نرم افزار ها دارای مزایای بسیاری هستند. آنها سازمان های مراقبت های درمانی را به تحول دیجیتالی نزدیک می کنند. بهبود درمان بیمار و بهره وری بیشتر تنها چند مورد از مزایای اصلی است که باید به آنها توجه شود از جمله:

 • بهبود کیفیت مراقبت از بیمار

پرونده الکترونیک سلامت تمام اطلاعات مهم در مورد بیماران را سریع و به موقع جمع آوری می کند. پزشکان می توانند درمان را شروع و بر اساس داده ها تصمیم گیری کنند. با EHR مراقبت از بیماران در عمل بهبود می یابد، خدمات بهداشتی متناسب تر می شود و خطر خطاهای پزشکی کاهش می یابد. علاوه بر این، داده های الکترونیکی اغلب برای انجام تحقیقات بالینی و ارزیابی روش های درمانی، بهترین نتایج را مورد استفاده قرار می دهند. به این ترتیب EHR نیز به کیفیت خدمات مراقبت های درمانی کمک می کند.

 • مدیریت ساده داده ها برای پزشکان

پرونده الکترونیک سلامت می تواند به پزشکان در مدیریت اطلاعات بالینی بیماران و مرتب نگه داشتن آنها کمک کند. چرا که ذخیره سازی دیجیتال داده ها و هماهنگی مراقبت، عملکرد آن ها را بهبود می بخشد.

 • هماهنگی بین بخشهای مراکز درمانی

نرم افزار پرونده الکترونیک سلامت یک سازمان درمانی را قادر می سازد تا تلاش تیم های متعدد خود مانند مدیریت، اطلاعات، درمانی، تشخیصی، خدمات پشتیبانی و بسیاری دیگر را در یک راستا قرار دهد. به لطف راه حل های پرونده الکترونیک سلامت، کارکنان می توانند اطلاعات را فوراً به اشتراک بگذارند و اقدامات خود را به طور مؤثرتری هماهنگ کنند.

 • رعایت مقررات

قوانین و آئین نامه مراقبت های درمانی شیوه های جمع آوری و نگهداری داده ها را محدود می کنند، نحوه انتقال داده ها را نشان می دهند و همچنین نیاز به ممیزی منظم دارند. هنگامی که یک سازمان مراقبت های درمانی دارای سیستم پرونده الکترونیک سلامت است، این فرآیندها خودکار می شود، چرا که با رعایت الزامات طراحی شده است و همه چیز بسیار ساده تر می شود. علاوه بر این، راه حل های نرم افزاری EHR امنیت داده های بیشتری را نسبت به ثبت سوابق مبتنی بر کاغذ تضمین می کنند.

 • مزیت بازار

علاوه بر مزایای ذکر شده ، سیستم های EHR در بیمارستان ها برای رقابت در بازار مراقبت های درمانی فعلی ضروری هستند.

در آخر

برای تعیین نوع نرم افزارهای پرونده الکترونیک سلامت که باید در آنها سرمایه گذاری کنید، باید عوامل زیادی را در نظر بگیرید. ارزیابی ویژگی های فنی و کاربرد راه حل های مختلف ضروری است. زیرا این تصمیم، تأثیر مستقیمی بر هزینه و کارایی سیستم خواهد داشت.

انواع سیستم های EHR به هر مرکز مراقبت های درمانی اجازه می دهد تا متناسب با نیازها و اندازه کسب و کار خود، تناسب کاملی پیدا کند. در حالی که انواع سیستم های EHR با میزبانی محلی برای سازمان های بزرگ درمانی توصیه می شود، ذخیره سازی از راه دور یک انتخاب طبیعی برای خدمات کوچک است.

برای آشنایی بیشتر با انواع نرم افزار های پرونده الکترونیک سلامت می توانید با ما در کوشان تک تماس بگیرید.

منبع: وب سایت empeek.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین