10 دلیل برای سرمایه گذاری در سیستم اطلاعات آزمایشگاه

10 دلیل برای سرمایه گذاری در سیستم اطلاعات آزمایشگاه

تکنولوژی همه جنبه های زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است و یکی از فعالیت هایی که به دلیل استفاده از فناوری های جدید پیشرفت فراوانی کرده است، روش انجام آزمایشات پزشکی است. امروزه آزمایشگاه ها به عنوان مراکزی تاثیرگذار در تشخیص، درمان بیماری و یکی از بزرگترین منابع درآمد شناخته می شوند به همین دلیل ارائه نتایج دقیق در کمترین زمان ممکن، برای آزمایشگاه ها از اهمیت اساسی برخوردار است. با کمک سیستم اطلاعات آزمایشگاه (LIS) و حرکت از یک سیستم انسان محور به یک سیستم خودکار در آزمایشگاه ها، می توان به این اهداف دست یافت. در این مقاله از مجله کوشان تک به معرفی سیستم اطلاعات آزمایشگاه (LIS) و مزایای آن برای آزمایشگاه ها خواهیم پرداخت.

سیستم اطلاعات آزمایشگاه (LIS) چیست؟

LIS چیست؟ LIS یا سیستم اطلاعات آزمایشگاه یک راه حل نرم افزاری برای مدیریت داده ها، اتوماسیون و چالش های نظارتی آزمایشگاه ها است. از سیستم اطلاعات آزمایشگاه برای مدیریت موثر نمونه های آزمایشگاهی و داده های مرتبط استفاده می شود.

LIS اولیه به عنوان سیستمی برای پیگیری نمونه ها در آزمایشگاه ساخته شد. از آن زمان تا به حال، LIS گسترش یافته است و به عنوان یک راه حل یکپارچه برای همه نیازهای مدیریت داده های آزمایشگاهی از جمله پردازش نمونه ها، نگهداری سوابق نمونه، ردیابی آزمایشات انجام شده، تحویل نتایج آزمایش به پزشک و… ارائه شده است.

مزایای سیستم اطلاعات آزمایشگاه (LIS)

مهمترین نقشی که LIS در آزمایشگاه ایفا می کند، افزایش کارایی عملیاتی آزمایشگاه از طریق ساده سازی جریان کار، از بین بردن نیاز به نگهداری اطلاعات به صورت دستی و رعایت دستورالعمل های نظارتی است. همچنین LIS ثبت و گزارش دهی را تسهیل می کند و خطرات ناشی از خطاهای انسانی را از بین می برد. در ادامه 7 مزیت برتر سیستم اطلاعات آزمایشگاه را بررسی می کنیم:

1. ردیابی نمونه ها در سریع ترین زمان ممکن

 

ردیابی نمونه ها در سریع ترین زمان ممکن با LIS

ردیابی نمونه ها در سریع ترین زمان ممکن با LIS

 

در سیستم اطلاعات آزمایشگاه (LIS) به محض جمع آوری و کدگذاری نمونه ها، فرآیند رسیدگی به نمونه ها به صورت خودکار انجام می شود و  LIS به تکنسین اجازه می دهد تا نمونه ها را در سریع ترین زمان ممکن بررسی کند.

2. صرفه جویی در زمان با استفاده از سیستم اطلاعات آزمایشگاه

یکی از وقت گیرترین مراحل در آزمایشگاه ها، انتقال نمونه است که شامل ثبت نمونه هایی است که از مرکز درمانی جمع آوری و ارسال می شوند و پس از دریافت، مجدداً در مرکز پردازش، نام گذاری و دسته بندی می شوند. اما سیستم اطلاعات آزمایشگاه (LIS) دارای روش های ردیابی منحصر به فرد نمونه، مبتنی بر دسته هستند که در آن به هر نمونه که به مرکز پردازش منتقل می شود، یک بارکد منحصر به فرد اختصاص داده می شود. این ویژگی باعث افزایش سرعت انجام کار و صرفه جویی در زمان می شود.

3. افزایش تمرکز در بررسی گزارش ها

با کمک سیستم  اطلاعات آزمایشگاه ، آسیب شناسان و پزشکان آزمایشگاه با داشتن مجوز می توانند نتایج آزمایش هایی را که مقادیر طبیعی دارند به صورت خودکار تأیید کنند و فقط نتایج آزمایش هایی که مقادیر غیر عادی دارند را به پزشک ارسال کنند که این ویژگی باعث صرفه جویی قابل توجهی در وقت و کار می شود.

4. کاهش خطای انسانی

آزمایشگاه ها می توانند با تلفیق تجهیزات و دستگاه های آزمایشگاهی در یک پلت فرم امن، به طور تصاعدی کارایی را بهبود ببخشند. سیستم اطلاعات آزمایشگاه (LIS) اجازه می دهد تا داده ها به طور خودکار از دستگاه به سیستم منتقل شوند و دیگر نیازی به انتقال دستی داده ها نیست که این ویژگی  باعث صرفه جویی در وقت و کاهش خطاهای انسانی می شود.

5. افزایش درآمد با کمک سیستم اطلاعات آزمایشگاه

داشبوردهای قدرتمند LIS گزارش های عملیاتی، موجودی، آزمایش و آزمایشگاهی را در قالب های سفارشی در دسترس مدیران قرار می دهد. یک سیستم اطلاعات آزمایشگاه موثر به مدیران آزمایشگاه کمک می کند تا داده ها را استخراج کنند و بر اساس آن ها پیش بینی های لازم را برای یافتن بهترین مسیر برای به حداکثر رساندن درآمد انجام دهند.

6. جلوگیری از هزینه های غیر ضروری

ماژول بررسی موجودی می تواند پیش بینی و هشدارهای انقضا را به صورت خودکار اعلائم کند که می تواند فرآیند خرید برای آزمایشگاه را بهبود ببخشد. این امر می تواند به جلوگیری از سرقت و کاهش هزینه های غیرضروری نیز کمک کند.

7. افزایش رشد تجاری

رشد تجارت آزمایشگاهی با استفاده از سیستم  اطلاعات آزمایشگاه (LIS) به صورت چشمگیری افزایش می یابد. با استفاده از LIS ، افتتاح مراکز جمع آوری و پردازش داده جدید آسان می شود و فقط چند ساعت زمان برای دسترسی به داده های اصلی لازم است. دارندگان آزمایشگاه می توانند تمام مراکز خود را در یک پلت فرم امن مدیریت کنند در حالی که به طور مستقل عمل می کنند.

برای گسترش تجارت خود، پردازش نمونه های بیشتر و افزایش چشمگیر درآمد، از LIS استفاده کنید. برای خرید و راه اندازی سیستم اطلاعات آزمایشگاه (LIS) با ما در کوشان تک تماس بگیرید.

چرا باید از سیستم اطلاعات آزمایشگاه (LIS) استفاده کنیم؟

 

دسترسی به داده ها در هر زمان با LIS

دسترسی به داده ها در هر زمان با LIS

 

با ظهور فن آوری های جدید، حجم اطلاعات ورودی نیز به تدریج افزایش می یابد. داده های جهانی تولید شده در سراسر بانک های زیستی، تحقیقات بالینی و سایر آزمایشگاه ها با سرعت فوق العاده ای در حال افزایش هستند. کنار آمدن با حجم عظیم داده ها و استفاده از آن ها برای تجارت یا تحقیقات چالش برانگیز است، به ویژه اگر مکانیزم استانداردی برای پردازش و استفاده از داده ها وجود نداشته باشد.

کمک به سازماندهی داده ها، یکی از مهمترین دلایل سرمایه گذاری در LIS است. در ادامه به دلایل دیگر استفاده از LIS اشاره می کنیم :

8. محدودیت در ظرفیت ذخیره اطلاعات و قابلیت ردیابی

مقادیر زیادی از داده های کاغذی در آزمایشگاه ها تولید و بایگانی می شوند و آزمایشگاه ها معمولا دارای ظرفیت محدودی برای ذخیره ی داده ها هستند. همچنین سیستم ذخیره سازی کاغذی، می تواند مشکلات زیادی را برای جست و جو سریع اطلاعات به همراه داشته باشد.

LIS به مدیریت داده ها به صورت الکترونیکی کمک می کند، بنابراین تولید داده های کاغذی کاهش می یابد. علاوه بر این با استفاده از ابزار جستجوی داخلی LIS می توانید داده ها را به سرعت و با دقت ردیابی کنید. همچنین داده ها در هر زمان و مکان در دسترس هستند.

9. افزایش هزینه های عملیاتی آزمایشگاه

در سیستم های آزمایشگاهی مبتنی بر کاغذ، بخش قابل توجهی از اعتبارات تخصیص یافته به آزمایشگاه، صرف استخدام کارکنان جدید برای ورود و مدیریت اطلاعات می شود. اما با استفاده از سیستم اطلاعات آزمایشگاه (LIS) دیگر نیازی به ورود اطلاعات به صورت دستی نیست که این ویژگی می تواند به کاهش هزینه های عملیاتی آزمایشگاه کمک کند.

10. بروز خطا در به اشتراک گذاری داده ها

ورود دستی داده ها به سیستم منجر به خطاهای رونویسی می شود و علاوه بر این، تلفیق داده ها در ابزارهای مختلف و سایر منابع مشکلاتی را به همراه دارد که می تواند سلامت بیمار را تهدید کند.

اما سیستم اطلاعات آزمایشگاه (LIS) به طور یکپارچه با ابزارها و نرم افزارهای دیگر از جمله پرونده الکترونیک سلامت ادغام می شود و داده های آزمایشگاهی را به روشی ساده بهینه می کند و در سریع ترین زمان ممکن در اختیار پزشک قرار می دهد. محاسبات خودکار در LIS باعث کاهش خطاها و صرفه جویی در وقت برای پرسنل آزمایشگاه می شود. علاوه بر این، داده ها می توانند در هر زمان و با دقت بازیابی شوند.

برای مشاهده بروشور سیستم اطلاعات آزمایشگاه کوشان تک، روی لینک کلیک کنید.

سخن آخر

یک آزمایشگاه پزشکی طیف وسیعی از آزمایش های ایمنی و کارآیی بالینی را در بر می گیرد و هریک از این آزمایش ها دارای چندین مرحله است. این مراحل شامل: جمع آوری داده ها و نمونه ها از بیماران، تجزیه و تحلیل نمونه ها و آماده سازی نتایج آزمایش می شود اما مدیریت همه این اطلاعات به صورت دستی ، مستعد خطا است. همچنین پیشرفت فناوری در صنعت مراقبت های بهداشتی منجر به تولید داده های بسیاری شده است که علاوه بر افزایش درآمد برای آزمایشگاه ها، مشکلاتی را به همراه داشته است. اما با اجرای سیستم اطلاعات آزمایشگاه (LIS) می توان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد.

LIS با ثبت و نگهداری اطلاعات به صورت دیجیتالی باعث صرفه جویی در وقت و مدیریت داده ها می شود. همچنین این امر منجر به کاهش خطای انسانی و ثبت اطلاعات دقیق تر برای پشتیبانی از تصمیمات مختلف می شود.

به خاطر داشته باشید که برای گسترش تجارت خود، پردازش نمونه های بیشتر و افزایش چشمگیر درآمد آزمایشگاه، می توانید از LIS استفاده کنید.

آیا قصد دارید در آزمایشگاه خود تغییراتی ایجاد کنید؟ این مقاله را به دقت مطالعه کنید و اگر فکر می کنید LIS یک گزینه مناسب برای بهبود عملکرد آزمایشگاه شما است با ما در کوشان تک تماس بگیرید تا در انتخاب گزینه ی مناسب به شما کمک کنیم.

نوشته شده توسط: نرگس گرامی

منابع: وب سایت CloudLIMS

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *