سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS ابزاری کارآمد برای آزمایشگاه شما

سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS ابزاری کارآمد برای آزمایشگاه شما

همانطور که می دانیم آزمایشگاه ها با حجم کلانی از داده ها در طول عملیات روزانه خود از ورود بیمار به آزمایشگاه تا تهیه گزارش آنها روبه رو هستند، که عدم یکپارچه سازی داده ها می تواند منجر به از دست دادن بهره وری، کاهش کارایی، عدم رضایت و در نهایت از دست دادن اطلاعات شود. از سوی دیگر با چالش هایی از جمله افزایش تقاضا برای کاهش هزینه ها، بهبود بازدهی، افزایش بهره وری و به حداقل رساندن زمان چرخش فرآیند ها رو به رو هستند. با به کارگیری سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS می توانید نظم را در جریان کاری خود بیاورید و به شما امکان می دهد به اقدامات اصلاحی و بهبودی مستمر در تمام مراحل فرآیند آزمایشگاهی از جمع آوری نمونه تا ارسال نتایج، نظارت و … دست یابید. برای آشنایی بیشتر با LIS با ما در این مقاله از کوشان تک همراه شوید.

مواردی که می توانید با به کارگیری سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS در سطح سازمانی در نظر بگیرید:

 • افزایش بهره وری

زمانی که سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS به دستگاه ها، سایت های مجموعه و دیگر شاخه های آزمایشگاه متصل گردد، موجب افزایش بهره وری، عملکرد کارآمد، آزمایش بدون خطا و قابلیت ردیابی نمونه در پایگاه داده آزمایشگاه می شود.

 • انطباق با مقررات

طبق قوانین نظارتی دولتی، رعایت دقیق همه نهادها در حوزه پزشکی لازم است. یک سیستم اطلاعات آزمایشگاهی سطوح مختلف امنیتی را با یک دنباله ممیزی ردیابی می کند تا امکان ردیابی فعالیت ها و ارائه پاسخگویی فراهم باشد. همچنین ارائه گزارش های استاندارد ضمیمه شده با LIS  وجود دارد.

 • یکپارچه سازی بی نقص

از طریق LIS به یکپارچگی بین سایت‌ها، شعب، دستگاه‌ها و سیستم‌ها دست می یابید که می توانید اطلاعات را در صورت لزوم و در صورت نیاز در دسترس و به اشتراک قرار دهید.

 • نتایج بدون خطا

با کاهش تعامل انسانی از طریق سیستم اطلاعات آزمایشگاه در زمینه ورود داده ها و قدرت اتوماسیون،LIS  نتایج و گزارش هایی را ارائه می دهد که بدون خطا هستند.

 • تصمیمات آگاهانه

اطلاعات در زمان واقعی جمع‌آوری و به اشتراک گذاشته می‌شود، که کارایی مدیریت را بسیار بهبود می‌بخشد و فرآیند تصمیم‌گیری آگاهانه را امکان‌پذیر می‌سازد.

 • مدیریت چرخه عمر آزمون نمونه ها

کل چرخه عمر و گردش کار یک نمونه بر روی سیستم مدیریت می شود، با جمع آوری نمونه از بیماران تا به اشتراک گذاری نتایج آزمایش با آنها، هر فرآیند را می توان در یک صفحه مدیریت کرد.

 • مدیریت و تجسم داده ها

ارائه داده های بصری مطلوب، قدرتمند و شهودی از ابزارهای خام برای آرشیو، LIS را به ابزاری قدرتمند برای بهبود تصمیم گیری بلندمدت مدیران تبدیل می کند.

 • کاهش در هزینه ها

متمرکز کردن فناوری اطلاعات و پشتیبانی فنی در عملیات آزمایشگاه ها می تواند در صرفه جویی در زمان فرآیندها و مدیریت نمونه ها کمک کند. سیستم اطلاعات آزمایشگاه با مدیریت گردش کار داخلی باعث صرفه جویی در زمان پردازش اطلاعات و رسیدگی به گزارش ها می شود.

 • مدیریت کارآمد موجودی

ماژول های موجودی در سیستم های اطلاعات آزمایشگاهی می توانند فرآیند مدیریت موجودی را خودکار کنند. LIS  از هشدارهای پیش‌بینی و سفارش مجدد استفاده می‌کند که به کنترل سرقت ‌ها و کاهش هزینه‌ ها کمک می‌کند.

 • مقیاس پذیری

سیستم اطلاعات آزمایشگاه توسط محاسبات ابری ایجاد می شود. آنها نه تنها با عدم نیاز به خرید زیرساخت های پرهزینه فناوری اطلاعات، هزینه های راه اندازی اولیه را کاهش می دهند، بلکه امکان عملیات مقیاس بندی در فضای ابری را نیز فراهم می کنند، که باعث صرفه جویی در سرمایه حیاتی برای سرمایه گذاران می شود.

 • چرخش سریعتر فرآیند ها

سیستم ‌های اطلاعات آزمایشگاهی مشکلات را سریع‌تر شناسایی و حل می‌کنند و حتی قبل از بروز مشکل آن‌ها را پیش‌بینی می‌کنند، زیرا به اطلاعات حیاتی به موقع دسترسی دارند و به منابع و داده‌های تاریخی تکیه می‌کنند.

 • کنترل کیفیت

فرآیندهای جمع‌آوری نمونه، ردیابی، آزمایش، تجزیه و تحلیل، ثبت و گزارش، بخشی از ماژول‌های داخلی سیستم اطلاعات آزمایشگاه هستند، بنابراین به نمونه‌های خارج از مشخصات و رویه‌ها در صورت لزوم هشدار می‌دهند.

 • بهبود عملکرد و رضایت کارکنان با بهینه سازی گردش کار و اتوماسیون وظایف

با استفاده از ابزارهای سیستم اطلاعات آزمایشگاه و استفاده از آن برای افزایش بهره وری، می توانید بخشی از فشار را از کارکنان آزمایشگاه بردارید و رضایت شغلی آنان را افزایش دهید.

نکات لازم برای انتخاب یک سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS مناسب

نکات لازم برای انتخاب یک سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS مناسب

نکات لازم برای انتخاب یک سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS مناسب

 

عوامل کلیدی مختلفی وجود دارد که باید در هر سیستم اطلاعات آزمایشگاهی با کیفیت به دنبال آن باشید. همچنین باید نکاتی را هنگام انتخاب یک سیستم اطلاعاتی متناسب با نیازهای خود در نظر بگیرید.

 • مطمئن شوید که گزارش LIS مطابق با نیاز های تیم آزمایشگاه شما به دست می آید.

نیازهای هر آزمایشگاهی برای گزارش دهی بر اساس عوامل مختلفی متفاوت خواهد بود و باید مطابق با نیازهای شما قابل تنظیم باشد . برخی از مواردی که باید در نظر بگیرید می تواند عمق گزارش، سرعت گزارش‌دهی، میزان دریافت منظم داده‌های بیمار، تصاویر مورد نیاز در حین گزارش‌گیری و موارد دیگر باشد.

عملکرد سیستم اطلاعات آزمایشگاه کوشان تک به گونه ای است که قسمت پذیرش بیمارستان (HIS) آزمایشات مربوطه را به LIS ارسال می نماید. سپس این سیستم، تنظیمات مربوطه از جمله نوع دستگاه، آزمایشات مربوط به هر دستگاه و شاخه ی مربوط به آزمایش (بیوشیمی، هماتولوژی، هورمونی و …) را مشخص و به دستگاه مربوطه ارسال می نماید تا آزمایشات لازم صورت گیرد؛ در نهایت نتیجه آزمایش توسط افراد ذی صلاح، تایید و مجدد برای HIS فرستاده می شود.

 • فرآیند های اضافی را حذف کنید.

به دنبال سیستم اطلاعات آزمایشگاهی باشید که می تواند به شما کمک کند فرآیند های اضافی و راه حل های گران قیمت واسطه ها را حذف کند. LIS  شما باید بتواند با تمام ابزارها و نرم افزارهای موجود در آزمایشگاه شما که باید با آنها در ارتباط باشد، ارتباط برقرار کند. زیرا داشتن واسطه ها، روند آزمایشگاه شما را کند می کند و باعث کاهش عملکرد تیم می شود.

 • به دنبال یک LIS کاربر پسند باشید.

هیچ چیز بدتر از خریدن نرم افزار جدید و درک این موضوع نیست که هیچ کس نمی تواند نحوه استفاده از آن را بفهمد. با پیدا کردن یک LIS که در وهله اول استفاده از آن آسان است، از روزهای پرهزینه آموزشی و دوره های افزایشی اجتناب کنید.

 • سرمایه گذاری های مقرون به صرفه LIS را در نظر بگیرید.

اطمینان حاصل کنید که وقتی یک LIS را انتخاب می‌کنید، روی آینده آزمایشگاه خود  سرمایه‌گذاری کرده اید و صرفاً بر اساس افزایش قیمت مرتب‌سازی نمی‌کنید.

یک LIS مقرون ‌به ‌صرفه قابلیت سفارشی‌سازی و استفاده آسان دارد و به تیم آزمایشگاه شما کمک می‌کند تا کارها را در اولین بار به درستی انجام دهند. یک LIS عالی زمان انتظار بیمار را کاهش می‌دهد، گزارش‌های بصری با کیفیت تولید می‌کند و به تیم آزمایشگاه شما اعتماد به نفس می‌دهد تا کار خود را به بهترین نحو به موقع انجام دهند.

 • فهرستی را پیدا کنید که با صنعت رشد کند.

اطمینان حاصل کنید که سیستم اطلاعات آزمایشگاه شما می تواند با زمان و دانش جدید تکامل یابد و به روز شود.

با LIS بهره وری پرونده الکترونیک سلامت EHR را افزایش دهید

ارتباط سیستم اطلاعات آزمایشگاه با پرونده الکترونیک سلامت

ارتباط سیستم اطلاعات آزمایشگاه با پرونده الکترونیک سلامت

 

سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS به یک ابزاری حیاتی برای کمک به خودکارسازی گردش کار و عملکرد آزمایشگاهی کارآمد تبدیل شده است. این اتوماسیون به بهبود کلی عملیات آزمایشگاهی و افزایش توانایی آزمایشگاه برای بهبود مراقبت از بیمار کمک می‌کند، در حالی که به طور همزمان تجربه و انگیزه کارکنان را با کاهش مراحل دستی بهبود می‌بخشد.

سیستم اطلاعات آزمایشگاه با قرار گرفتن درمیان پرونده الکترونیک سلامت EHR و آنالایزرهای آزمایشگاهی، داده ها را ذخیره و به اشتراک می گذارد تا زمان چرخش سریعتر فرآیند را فعال کند و همچنین به ارائه دهندگان امکان می دهد به نتایج دسترسی پیدا کنند تا بیماران سریعتر درمان شوند. اتصال بین این سیستم ها اجازه می دهد تا نتایج آزمایش به صورت خودکار در بین سایر بخش های مراکز درمانی به اشتراک گذاشته شود و به آنها دسترسی داشته باشند. علاوه بر آن، سیستم های متصل، فرآیند گزارش دهی را خودکار می سازند و اطلاعات کاغذی و ذخیره سازی مرتبط را کاهش می دهند. داده های بیمار به راحتی قابل دسترسی و بازیابی هستند و می توان آنها را برای روندهایی که می تواند در ارزیابی کلی وضعیت بالینی مهم باشد، پایش کرد.

با پرونده الکترونیک سلامت EHR شرکت کوشانتک که به عنوان یکی از جامع ترین نرم افزارهای پرونده الکترونیکی در ایران می باشد، می توانید علاوه بر مزایای بالا با اتصال به بسیاری از اطلاعات مورد نیاز بیماران و کادر پزشکی از جمله نسخه های دستی و الکترونیکی، اطلاعات اولیه تا اطلاعات پیشرفته ای همچون ویدئو اتاق عمل، پکس، نوبت دهی و مدیریت صف، اسکن پرونده های پزشکی و بسیاری از موارد دیگر به مزایای بیشتری دست یابید. این نکته قابل توجه است که این نرم افزار امکان اتصال به تمام HIS های کشور را دارا می باشد.

در آخر

یک سیستم اطلاعات آزمایشگاهی کارآمد با بهبود دقت بالینی، بهبود درآمد، افزایش کارایی و کاهش هزینه ها باعث می شود مدیران مراکز درمانی و پزشکان به عملکرد و عملیات آزمایشگاه و انطباق نتایج آن با الزامات قانونی اطمینان حاصل کنند. همچنین بیماران می توانند به کیفیت گزارش هایی که دریافت می کنند اطمینان داشته باشند. این یک برد-برد برای همه است.

اگر مایل به مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS هستید، با ما در کوشان تک تماس بگیرید.

منبع: وب سایت caredatainfo.com

وب سایت psychesystems.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین