چرا مراکز تصویربرداری از دو نرم افزار پکس و سیستم اطلاعات رادیولوژی استفاده می کنند؟

چرا مراکز تصویربرداری از دو نرم افزار پکس و سیستم اطلاعات رادیولوژی استفاده می کنند؟

مراکز تصویربرداری و رادیولوژی امروزه با استفاده از انواع نرم افزارهای پیشرفته، بسیار سریعتر و دقیق تر از گذشته به تشخیص و درمان بیماری ها کمک می کنند. در این مقاله از مجله کوشان تک درباره ی دو نرم افزار پزشکی شناخته شده برای اکثر رادیولوژیست ها و پزشکان یعنی نرم افزار پکس و سیستم اطلاعات رادیولوژی صحبت می کنیم و خواهیم گفت که چرا استفاده از این دو نرم افزار، می تواند برای رادیولوژیست ها، پزشکان، بیمارستان ها و بیماران سودمند باشد.

نرم افزار پکس  PACS (picture archiving and communication system)

سیستم پکس یک سیستم بایگانی و ارتباطات تصاویر پزشکی است که برای ذخیره سازی تصاویر رادیولوژی مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم دارای مزایای بسیار زیادی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

جلوگیری از مفقود شدن و تکرار تصویربرداری

بسیاری از بیمارستان ها گزارش داده اند که معمولا حدود 20٪ از فیلم های رادیولوژی با گذشت زمان از بین می روند و این حوادث، مشکلات جدی را برای بیمارستان ها به همراه دارد. اما هنگامی که یک عکس رادیولوژی با استفاده از نرم افزار PACS بیمارستان ذخیره شود، نمی توان آن را گم کرد، دزدید، یا به اشتباه از بین برد. در نتیجه وقت پزشكان یا بیماران برای پیدا کردن فیلم های گمشده، تلف نمی شود و از سوی دیگر هیچ کدام از وقت های بیماران لغو نمی شود و هیچ تصویر برداری، تکرار نمی شود.

اشتراک گذاری تصاویر در هر زمان از شبانه روز

با استفاده از نرم افزار پکس می توان به صورت همزمان چند عکس را در چند مکان مشاهده کرد، در حالی که عکس های معمولی فقط به صورت فیزیکی و در یک مکان و یک زمان وجود دارند. به عنوان مثال، رادیولوژیست می تواند تصاویر بیمار را با پزشک در بخش اورژانس به اشتراک بگذارد، در حالی که هر دو پزشک تصاویر را در بخش های خود مشاهده می کنند.

دسترسی سریع و آسان به تصاویر و سوابق

پایگاه داده پکس این اطمینان را به ما می دهند که همه تصاویر هنگام معاینه به صورت خودکار و صحیح گروه بندی و برچسب گذاری می شوند و با استفاده از انواع معیارها، مانند: نام، شماره بیمارستان، تاریخ، پزشک مراجعه کننده و … به راحتی قابل بازیابی هستند.همچنین تمام سوابق تصویربرداری از یک بیمار بلافاصله در نرم افزار PACS قابل دسترسی هستند و این ویژگی به خصوص هنگام تشخیص بیماری مفید می باشد، زیرا پزشک می تواند به راحتی سوابق قبلی و جدید بیمار را باهم مقایسه کند و به درستی تشخیص دهد.

بررسی دقیق تر تصاویر با نرم افزار پکس

 

بررسی دقیق تر تصاویر با نرم افزار پکس

بررسی دقیق تر تصاویر با نرم افزار پکس

 

کار با تصاویر برروی مانیتورها باعث می شود تا طیف وسیعی از ابزارهای رایانه ای برای دستکاری و پردازش تصاویر در اختیار داشته باشیم. بنابراین مقدار اطلاعاتی که می توان از یک تصویر استخراج کرد، افزایش می یابد و این یک ویژگی کاربردی و قابل توجه است.

صرفه جویی در هزینه ها

پکس (PACS)برخی صرفه جویی های اقتصادی مستقیم از جمله عدم هزینه برای تهیه فیلم، بسته های فیلم، مواد شیمیایی برای پردازش فیلم، کاهش هزینه های نیروی انسانی مانند: تکنسین های اتاق تاریک و کارمندان تشکیل پرونده و بایگانی فیلم را فراهم می کند. کاهش هزینه ها و صرفه جویی یکی از اهداف استفاده از سیستم پکس به جای سیستم های رادیولوژی معمولی است. در واقع مزیت واقعی نرم افزار PACS در بیمارستان ها ، افزایش چشمگیر کارایی مدیریت داده است.

چشم انداز نرم افزار پکس

یکی از مهمترین پیشرفت های نرم افزار PACS ، استفاده از فناوری مرورگر وب برای دسترسی و نمایش تصاویر در رایانه های شخصی بوده است. این یک روش ارزان و آسان برای بررسی تصاویر رادیولوژی و بدون نیاز به ایستگاه های کاری تخصصی نرم افزار پکس است. این امر همچنین توسعه فناوری نرم افزار رادیولوژی از راه دور (teleradiology) را تسهیل کرده است که به موجب آن پزشکان می توانند در زمان های اضطراری، تصاویر را از خانه های خود مرور کنند و یا در شرایط دشوار از نظر پزشک ارشد بهره مند شوند.

سیستم اطلاعات رادیولوژی RIS (radiology information system)

سیستم اطلاعات رادیولوژی (RIS) یک سیستم نرم افزاری شبکه ای برای مدیریت تصاویر پزشکی و داده های مرتبط است. نرم افزار رادیولوژی به خصوص برای پیگیری وقت های رادیولوژی و بررسی اطلاعات صورتحساب بسیار مفید است و غالباً همراه با نرم افزار PACS برای مدیریت بایگانی تصاویر، ثبت سوابق و صورتحساب ها استفاده می شود.

مزایایی RIS

 

استفاده کمتر از کاغذ، با کمک سیستم اطلاعات رایولوژیRIS

استفاده کمتر از کاغذ، با کمک سیستم اطلاعات رایولوژیRIS

 

سیستم اطلاعات رادیولوژی یا RIS به پرسنل شما کمک می کند تا کاغذ کمتری برای هر بیمار تحت معالجه استفاده شود. یکی دیگر از جنبه های مهم RIS این است که کارمندان شما می توانند در مقایسه با استفاده از کاغذ، وقت نوبت بیماران را بسیار سریعتر تنظیم کنند. در صورت استفاده از این نرم افزار، گردش کاری پرسنل رادیولوژی سرعت بیشتری خواهد گرفت.

یکی دیگر از مزایای  نرم افزار رادیولوژی به اشتراک گذاشتن اطلاعات با مشاوران و دیگر پزشکان است. البته با این فرض که بخش IT شما پروتکل های شبکه ای مناسب را ایجاد کرده باشد.

سیستم های RIS همچنین می توانند از دسترسی افراد غیر مجاز به اطلاعات بیمار جلوگیری کنند و به خوبی از آن ها محافظت کنند .

افزایش درآمد

شما می توانید با استفاده از  RIS  ببینید بیمار قرار است برای وقت نوبت خود مراجعه کند یا خیر. این ویژگی نه تنها باعث افزایش رضایت بیمار، بلکه در نتیجه کار شما نیز تأثیر می گذارد. زیرا از تمام ظرفیت زمانی خود استفاده کرده اید که باعث افزایش درآمد شما می شود.

بررسی سریعتر داده ها

بدون RIS ، تیم شما زمان بیشتری را صرف پیگیری روند درمان هر بیمار، از تشخیص تا درمان خواهد کرد. برای افرادی که در سازمان شما هستند و وظیفه دارند به طور منظم گزارش تهیه کنند، انجام این کار با RIS بسیار آسان تر است.

عضوی از تیم خود را در نظر بگیرید که باید گزارش های هفتگی درباره موضوعاتی مانند: تعداد بیمارانی که توسط هر پزشک ویزیت می شود؟ ، بیشتر بیماران از کدام مناطق مراجعه می کنند؟ و … تهیه کند. نرم افزار رادیولوژی می تواند نقش مهمی در بدست آوردن این اطلاعات به صورت دقیق و سریع ایفا کند.

سخن آخر

مراکز تصویربرداری که همچنان با استفاده از یک سیستم قدیمی مبتنی بر کاغذ کار می کنند، به راحتی نمی توانند با همتایان مدرن خود که در جدیدترین سیستم های رایانه ای و نرم افزاری سرمایه گذاری کرده اند، رقابت کنند.

پس اگر تصمیم دارید که همچنان در مسیر برنده شدن باقی بمانید، باید هرچه سریعتر سیستم های تصویربرداری و رادیولوژی خود را با استفاده از نرم افزار پکس و سیستم اطلاعات رادیولوژی بروز کنید. برای انتخاب بهترین و کاربردی ترین گزینه با ما در کوشان تک تماس بگیرید.

منبع: وب سایت BMJ

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین