نقش هوش تجاری BI در بهبود فرآیند های صنعت تولید

نقش هوش تجاری BI در بهبود فرآیند های صنعت تولید

صنعت تولید به عنوان یک فرآیند داده محور، دارای مجموعه اطلاعات فشرده از قبیل قابلیت‌ های تولید، زمان ‌بندی و تاریخ تحویل، موجودی مواد اولیه و سایر موارد می باشد. استفاده از این داده ها فرصتی را برای دستیابی به یک بینش کارآمد در مورد عملیات و فرآیند های تجاری را فراهم می کند. بنابراین نیاز به یک ابزاری جهت به دست آوردن بینشی بهبود یافته برای مدیریت هزینه ها، عملیات و سودآوری می باشد. اینجاست که هوش تجاری BI وارد عمل می‌شود و به شرکت‌ های تولیدی کمک می‌کند تا از یک رویکرد مبتنی بر داده برای تصمیم‌گیری در فرآیند های تولیدی استفاده شود.

هوش تجاری Business Intelligence چیست؟

هوش تجاری BI فرآیند جمع آوری، ذخیره و تجزیه و تحلیل داده ها از عملیات می باشد. کارشناسان هوش تجاری با جمع آوری اطلاعات گذشته و زمان حال و تجزیه و تحلیل آن ها، داده ها را به یک سری اطلاعات قابل نمایش تبدیل می کنند و با اشتراک گذاری آن ها به تصمیم گیری نهایی سازمان کمک می کنند. در واقع قرار نیست آن ها به شما بگویند چه کار کنید. بلکه به شما می گویند وضعیت کسب و کار شما در گذشته و در زمان حال چگونه است.

فرآیند هوش تجاری BI می تواند در موارد زیر  به شرکت ها در تصمیم گیری هوشمند و مبتنی بر داده کمک نماید:

 • مشخص کردن راه های افزایش سود
 • تحلیل رفتار مشتری
 • تجزیه و تحلیل داده های رقبا
 • پیگیری عملکردها
 • بهینه سازی عملیات
 • پیش بینی درصد موفقیت
 • پیگیری روند بازار
 • کشف مسائل یا مشکلات

چرا هوش تجاری BI برای بهبود فرآیند و رشد کسب و کار تولیدی حیاتی است؟

 

اهمیت هوش تجاری در رشد کسب و کار تولیدی

اهمیت هوش تجاری در بهبود فرآیند تولیدی

 

اتخاذ تصمیمات تجاری آگاهانه در بخش تولید، امری حیاتی است. داشتن داده های با کیفیت در زمان مناسب می تواند در این تصمیم گیری تأثیرگذار باشد. نرم‌افزار هوش تجاری BI ابزاری است که می‌تواند با جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ ها، آن‌ها را فوراً در دسترس کسانی قرار دهد که نیاز به تصمیمات عملیاتی روزانه و بلند مدت در مورد کسب و کار تولیدی دارند.

هوش تجاری BI به شما کمک می کند تا بینش بیشتری از داده های جمع آوری شده در کسب و کار تولیدی خود به دست آورید و به بهبود بهره وری، مدیریت زنجیره تامین مواد اولیه، کنترل موجودی و کنترل کیفیت کمک می کند. همچنین می‌تواند پیش‌بینی تقاضا، انطباق با مقررات و مدیریت مالی را بهبود ببخشد.

مزایای هوش تجاری در صنعت تولید

مزایای هوش تجاری در صنعت تولید

مزایای هوش تجاری در صنعت تولید

1. بهبود کارایی و بهره وری

از آنجایی که از هوش تجاری BI برای ردیابی میزان کارایی هر بخش، ماشین آلات و حتی کارمندان استفاده می شود، می‌توانید دقیقاً تعیین کنید که کجا و چگونه تغییرات باید انجام شود. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل  BI به شما کمک می‌کند تا تنگناهای بالقوه تولید را قبل از وقوع آنها ببینید و اقدامات مناسب را برای اطمینان از عملیات جاری انجام دهید.

2. ارائه پیش بینی تقاضای تولید

پیش ‌بینی دقیق تقاضا برای تولید دشوار می باشد و آگاهی از برنامه‌ریزی برای خرید، قابلیت ‌های تولید و نیازهای موجودی ضروری است. هوش تجاری BI می‌تواند با ارائه ترکیبی از داده ‌های گذشته و معیارهای زمان واقعی قابل اجرا،کمک بزرگی به این کار کند.

3.بهبود مدیریت زنجیره تامین مواد اولیه

هوش تجاری BI می تواند به تولیدکنندگان کمک کند تا کنترل بهتری بر کل زنجیره تامین مواد اولیه خود داشته باشند. تجزیه و تحلیل به موقع و فوری تضمین می کند که بدانید به چه مقدار مواد خام و چه مدت زمان نیاز دارید. بنابراین می توانید مواد کافی را برای برآورده کردن نیازهای پیش بینی شده تولید در دسترس داشته باشید. BI همچنین بینش هایی را در مورد موارد زیر ارائه می دهد:

 • هزینه ی حمل و نقل
 • هزینه های تامین
 • استفاده از مواد
 • عملکرد تامین کننده

هدف این است که از خرید بیش از حد مواد خام اجتناب شود و در عین حال از موقعیت های خارج از انبار که ممکن است شامل جابجایی بین چندین تامین کننده باشد، اجتناب شود.

4. بهبود کنترل موجودی

شما باید همواره کنترل دقیقی بر موجودی کالاهای خود داشته باشید، هوش تجاری BI قطعا می تواند در این مورد کمک کند. هوش تجاری می تواند موجودی را در چندین واحد تولید ردیابی کند، بنابراین شما می توانید موجودی را به میزان مشخص بین مشتریان جابجا کنید. همچنین می‌تواند با پیش بینی تقاضای مشتری، اطلاع پیدا کنید که دقیقاً چه تعداد واحد باید تولید شود تا هم وضعیت ‌های خارج از انبار و هم موجودی اضافی را به حداقل برسانید.

5. اعلام خودکار هشدارهای مهم

هوش تجاری BI به شما کمک می کند تا در هنگام وقوع رویداد های خاص، به‌طور خودکار به شما هشدار داده شود. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید زمانی که موجودی از یک سطح معینی پایین می‌آید یا اگر بازدهی از سطح خاصی بالاتر می‌رود، هشدار داده شود. BI چشم و گوش شما برای زمانی است که شرایط غیرعادی رخ می دهد.

6. بهبود کنترل کیفیت

BI می تواند به بهبود فرایند و کیفیت محصولاتی که تولید می کنید، کمک کند. با استفاده از موارد زیر می توانید تعیین کنید که چه زمانی کیفیت، کمتر از یک استاندارد مشخص شده است:

 • نرخ بازده
 • تعداد و درصد محصولات معیوب
 • رضایت مشتری

7. تضمین انطباق

پیگیری همه قوانین و مقررات دولتی که کسب و کار شما هم مشمول آن است، دشوار است. BI می تواند به شما در حفظ استاندارد های انطباق کمک کند.

8. بهبود مدیریت مالی

وجود هوش تجاری BI برای ارائه مدیریت مالی دقیق ضروری است. می‌توانید از BI برای توسعه بودجه‌ و پیش‌بینی‌ های سازمانی و شرکتی و اندازه‌گیری عملکرد آن در برابر اهداف تعیین شده استفاده کنید. BI بینش بی نظیری را در مورد تمام عملیات شما فراهم می کند، از جمله:

 • تولید
 • حراجی
 • استفاده از مواد اولیه
 • سطوح موجودی

این بینش های مالی به شما کمک می کند تا منابع را بهینه و بازگشت سرمایه خود را به حداکثر برسانید.

9. تصمیم گیری سریع و به موقع

هوش تجاری BI داده ها را به موقع جمع آوری و سپس تجزیه و تحلیل می کند. این عمل به کسب و کار تولیدی شما اجازه می دهد تا سریعتر به تغییرات بازار و مسائل عملیاتی واکنش نشان دهد و سریعتر تصمیم گیری کند. همچنین شما اطلاعات مربوط به زنجیره تامین، موجودی و فرآیند های تولیدی خود را در زمان واقعی به دست می آورید تا بتوانید خیلی سریعتر واکنش نشان دهید.

10.ارائه تجزیه و تحلیل

هوش تجاری BI چهار نوع مختلف تجزیه و تحلیل را ارائه می دهد:

 • توصیفی
 • تشخیصی
 • پیش بینی کننده
 • تجویزی

تجزیه و تحلیل های پیش بینی و تجویزی به شما کمک می کنند تا در تصمیم گیری های خود فعال تر شوید و عملیات تولید خود را بهبود ببخشید. این تجزیه و تحلیل ها در تمام بخش ها انجام می شود تا روندهایی را شناسایی کنند که بر کل تجارت شما تأثیر می گذارد و به شما کمک می کند تا برای آینده بهتر آماده شوید.

سخن آخر

در بخش تولید، هوش تجاری BI برای هماهنگی مؤثر و مقرون به صرفه میان مواد خام و منابع داخلی جهت پیش بینی میزان کیفیت و تقاضای مشتری مورد نیاز است.

در واقع هوش تجاری به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا اطلاعات و داده‌هایی را که ممکن است زمانی نادیده گرفته باشند، جمع‌آوری و سپس آن‌ها را در یک منبع با دسترسی راحت ذخیره کنند. بنابراین بخش‌های مختلف در هر زمان می‌توانند به اطلاعاتی که برای تصمیم‌گیری مربوط به خود نیاز دارند دسترسی داشته باشند.

اگر با هوش تجاری به دنبال سودآوری و افزایش رضایت مشتریان خود در بخش تولید هستید، می توانید برای اطلاعات بیشتر با ما در کوشان تک تماس بگیرید.

منبع: وب سایت  mojix.com

وب سایت rainmakercloud.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین