پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی، کدام برای شما بهترین است؟

پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی، کدام برای شما بهترین است؟

اگر شما استفاده از یکی از دو نرم افزار پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی را در دستور کار خود قرار داده اید، ممکن است بخواهید بدانید بهترین گزینه از میان انواع نرم افزارها کدام است؟

انواع مختلف سیستم های الکترونیکی پرونده های سلامت دارای عملکرد و ویژگی های فنی متفاوتی هستند. برخی از آنها بر روی سرور پزشکان قرار می گیرند. سایرین به فضای ابری نیاز دارند و به عنوان راه حل ارائه می شوند. گزینه ها همه کاره هستند و بر عملکرد و هزینه نرم افزار تأثیر زیادی می گذارد. در این مقاله، تفاوت خدمات پرونده الکترونیک سلامت (EHR) یا پزشکی (EMR) و انواع اصلی آنها را خواهید آموخت.

سیستم های پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی چیست؟ آیا تفاوتی وجود دارد؟

سیستم های پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی توسط بیمارستان ها برای ذخیره اطلاعات مربوط به سلامتی و سوابق بیمار ، برنامه ریزی قرار ملاقات با بیماران ، یادآوری نتایج آزمایشگاه یا فعالیت های برنامه ریزی شده به پزشکان و ارتباط آنلاین با بیماران استفاده می شود. سیستم های EHR و EMR همچنین ساده سازی طیف وسیعی از وظایف اداری از جمله صورتحساب ، گزارش، بازپرداخت بیمه و بسیاری دیگر را امکان پذیر می سازد.

اگرچه اصطلاحات سیستم های EHR و EMR اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما تفاوت هایی دارند. بیایید قبل از توضیح انواع سیستم های الکترونیکی پرونده پزشکی و EHR ، تفاوت ها را روشن کنیم.

به زبان ساده ، سیستم های EMR برای بیمارستان ها و سایر ارائه دهندگان خدمات پزشکی برای ثبت پرونده داخلی در یک سازمان مراقبت های بهداشتی استفاده می شود. در حالی که به عنوان جایگزین پرونده های کاغذی بیماران عمل می کنند، آنها هنوز محدودیت هایی دارند. به عنوان مثال ، داده های بیماران فقط توسط یک ارائه دهنده خدمات درمانی خاص قابل دسترسی است. بنابراین، اگر بیمار به پزشک دیگری مراجعه کند ، پرونده پزشکی او در محل قبلی باقی می ماند و نمی تواند به این داده ها دسترسی پیدا کند.

از سوی دیگر، راه حل های پرونده الکترونیک سلامت انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می دهند. این یک نسخه پیشرفته از نرم افزار EMR است که به پزشکان و بیماران اجازه می دهد اطلاعات را به اشتراک بگذارند. خدمات EHR یک سیستم چند منظوره است که به بیماران کنترل بیشتری بر روند درمان می دهد. صرف نظر از اینکه بیمار کجا می رود ، تیم پزشکی قادر خواهد بود از داده های پزشکی مشابه استفاده کند.

تصمیم در مورد توسعه EHR یا EMR عمدتا به کاربران نهایی و نیازهای آنها بستگی دارد. برای کسانی که می خواهند عملکرد اولیه برای ضبط بیماران را داشته باشند ، سیستم EMR انتخاب خوبی است. در عین حال ، در صورت نیاز به ایجاد یک سیستم پیشرفته تر با به روز رسانی داده های زمان واقعی و تعامل پزشک و بیمار ، روی نرم افزار EHR سرمایه گذاری کنید. شما می توانید در مورد نحوه آماده سازی برای اجرای سیستم EHR در مقاله ما بیاموزید.

به هر حال ، گزینه های مدیریت سوابق الکترونیکی همه کاره هستند. شما می توانید یک سیستم سفارشی ایجاد کنید که با رشد سازمان مراقبت های بهداشتی شما قابل تغییر باشد. راه حل های EMR و EHR نیز بر اساس استقرار و کاربرد متفاوت است. این ویژگی ها بر نوع راه حلی که می سازید و قابلیت های آن تأثیر می گذارد.

انواع مختلف سیستم های پرونده الکترونیک سلامت و نرم افزار پرونده الکترونیک پزشکی بر اساس استقرار

وقتی صحبت از استقرار نرم افزار پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی می شود ، چندین گزینه وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. برای استقرار سیستم پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی ، باید تصمیم بگیرید که داده های دیجیتال خود را در کجا ذخیره کنید. به طور کلی، سیستم هایی با میزبانی پزشک و میزبانی از راه دور وجود دارد. بیایید انواع مختلف سیستم های پرونده الکترونیک سلامت را در زیر بیشتر مورد بحث قرار دهیم.

  • سیستم های میزبان پزشک

این نوع سیستم های الکترونیکی پرونده های سلامت نشان می دهد که اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت در سرورهای سازمان ذخیره می شود. با انتخاب سیستم های میزبانی شده توسط پزشک ، مؤسسات بهداشتی باید نرم افزار و سخت افزار ، از جمله سرورها را خریداری کنند. علاوه بر این ، باید یک کارمند اختصاصی برای حفظ امنیت سیستم و عیب یابی وجود داشته باشد.

انواع سیستم های EHR با میزبانی پزشک بهترین گزینه برای تمرینات بزرگتر است زیرا آنها می توانند هزینه های سربار چنین نرم افزاری را پوشش داده و تجهیزات لازم را خریداری کنند. مراکز درمانی بزرگ نیز می توانند از سرورهای موجود در محل و افزایش امنیت داده هایی که به ارمغان می آورند ، بهره مند شوند. کنترل دسترسی به فضای ذخیره سازی و اطمینان از بالاترین سطح حفاظت از داده ها آسان تر است. علاوه بر این ، سیستم های میزبان پزشک از آنجا که در محل قرار دارند عملکرد بهتری دارند. این می تواند برای سازمانهای بدون اتصال اختصاصی به اینترنت تفاوت ایجاد کند.

  • سیستم های میزبانی از راه دور

همانطور که از نامش پیداست ، سیستم های EMR میزبانی از راه دور در مراقبت های بهداشتی بر اساس ذخیره اطلاعات از راه دور است. اطلاعات بیمار به سرورهای موجودیت دیگری منتقل می شود. شخص ثالث مسئول نگهداری ، امنیت و پشتیبان گیری اطلاعات است.

این نوع راه حل های EMR/EHR توسط دفاتر پزشکی کوچک یا ارائه دهندگانی که می خواهند ذخیره اطلاعات را واگذار کنند، ترجیح داده می شود. چنین نرم افزاری به پزشکان اجازه می دهد تا به جای یافتن راه حلی برای چالش های فناوری اطلاعات ، به کمک بیماران متمرکز شوند ، که امروزه محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. به طور کلی ، سیستم های از راه دور بیمارستان ها در سه گروه کلی قرار می گیرند:

  • یارانه. در این مورد ، یک مرکز درمانی (به عنوان مثال ، بیمارستان) هزینه پرونده الکترونیک سلامت را برای یک پزشک یارانه می دهد. سرورهای تسهیلات یارانه استفاده می شود و پزشک هیچ کنترلی بر داده ها ندارد. اگرچه این مدل ممکن است برای تمرینات کوچک با بودجه محدود مناسب باشد، اما نگرانی هایی در پی دارد و مالکیت داده ها را در بر دارد.
  • اختصاصی. یک پزشک داده های پرونده الکترونیک سلامت را در سرورهای فروشنده در یک مکان مشخص ذخیره می کند. حتی اگر شخص ذخیره سازی داده ها را کنترل نکند ، می داند که کجا داده ها نگهداری می شوند.
  • ابر (یا محاسبات مبتنی بر اینترنت). پزشکان داده ها را به فروشنده ای می سپارند که آن را در ابر ذخیره می کند. آنها می توانند به صورت آنلاین به اطلاعات پزشکی لازم دسترسی داشته باشند. در حال حاضر ، این رایج ترین و پرکاربردترین مدل ذخیره سازی داده ها در انواع مختلف سیستم های EMR است. علاوه بر این ، نرم افزار EHR/EMR مبتنی بر ابر ارزان تر از جایگزین های آن است.

انواع سیستم های الکترونیکی سوابق سلامت و EMR ها براساس برنامه

نوع استقرار بر روی فناوری سیستم EHR/EMR شما تأثیر می گذارد. با این حال ، برای درک اینکه به چه ویژگیهای خاصی نیاز دارید ، باید کاربرد نرم افزار را در نظر بگیرید. بنابراین ، هنگام انتخاب نوع مدیریت پرونده های پزشکی برای اتخاذ ، قبل از هر چیز شناسایی وظایف اصلی که سیستم باید انجام دهد ، مهم است. این شما را راهنمایی می کند که کدام راه حل نرم افزاری بیشتر مناسب اهداف تجاری شما است.

انواع سیستم های EHR و EMR ها بر اساس کاربرد به شرح زیر است:

  • بالینی. این نوع سیستم های الکترونیکی پرونده های پزشکی برای بیمارستان ها برای کمک به پزشکان در مدیریت درمان بیماران در نظر گرفته شده است. آنها اطلاعات پزشکی دقیق همه بیماران را جمع آوری کرده و داده های قابل اعتماد و به روز را در اختیار تیم های پزشکی قرار می دهند.
  • اداری. چنین راه حلی ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی را قادر می سازد تا روابط بین پزشک و بیمار را مدیریت کرده و مستندات را خودکار کنند. این نرم افزار برای کنترل چکاپ ها، آزمایش ها، جلسات و ترتیب سایر جنبه های اجرایی خدمات مراقبت های بهداشتی طراحی شده است.
  • گزارش بهداشت و درمان سیستم های گزارش داده های بالینی ، آمار مربوط به رفتار بیمار ، معیارهای دارویی و تحقیق و توسعه ، هزینه های عملیاتی و سایر داده ها را جمع آوری می کند که به خدمات مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا اثربخشی کار خود را اندازه گیری کنند.
  • تامین مالی سیستم های پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی داده های مراقبت های بهداشتی را جمع آوری می کند که می تواند برای صورتحساب استفاده شود. این راه حل های مدیریت داده های الکترونیکی ، خدمات درمانی را قادر می سازد تا چرخه های صورتحساب را مدیریت کرده ، صورتحساب را سازماندهی کرده و بازپرداخت های بیمه را اداره کنند.
  • تحقیقات بالینی. از آنجا که تحقیقات پزشکی به حجم زیادی از اطلاعات بیمار نیاز دارد ، سیستم های پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی اغلب برای جمع آوری داده های بزرگ استفاده می شود. به این ترتیب آنها به انجام آزمایشات بالینی و ارزیابی اثربخشی روش های مختلف درمانی کمک می کنند.

یک سیستم مدیریت پرونده های بهداشتی می تواند چندین مورد از این برنامه ها را با هم ترکیب کند یا تخصصی تر باشد. بنابراین ، یک صاحب کسب و کار یا استارتاپی که روی چنین نرم افزاری سرمایه گذاری می کند باید از ابتدا بداند که به چه چیزی نیاز دارد.

به عنوان مثال ، اگر شما یک راه حل پرونده الکترونیک سلامت برای سازمان های بزرگ بهداشتی ارائه می دهید ، سیستم های چند منظوره پیچیده ترجیح داده می شوند. آنها ممکن است شامل برنامه ریزی خودکار ، صورتحساب ، بیمه و سایر قابلیت ها باشند. با این حال اگر امکانات کوچک را هدف قرار می دهید ، باید بر برنامه های کاربردی بالینی و اداری تمرکز کنید. آنها مقرون به صرفه بوده و دارای منحنی یادگیری سطحی هستند.

5 مزایای سیستم های EHR / EMR در مراقبت های بهداشتی

مزایای سیستم های پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی در مراقبت های بهداشتی

مزایای سیستم های پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی در مراقبت های بهداشتی

صرف نظر از انواع نرم افزارهای EMR که انتخاب می کنید ، این راه حل های بهداشتی دارای مزایای جهانی هستند. آنها سازمان های مراقبت های بهداشتی را به تحول دیجیتالی نزدیک می کنند. بهبود درمان بیمار و بهره وری بیشتر تنها چند مورد از مزایای اصلی است که باید به آنها توجه شود. در زیر دلایل بیشتری برای ادغام سیستم های پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی پیدا کنید:

مزیت شماره 1: بهبود کیفیت مراقبت از بیمار

راه حل های پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی تمام اطلاعات مهم در مورد بیماران را جمع آوری می کند. پزشکان می توانند درمان را شخصی کرده و بر اساس داده ها تصمیم گیری کنند. 63 % از پزشکان مراقبت های اولیه موافقند که EHR ها مراقبت از بیماران را در عمل بهبود بخشیده اند. خدمات بهداشتی متناسب تر شده و خطر خطاهای پزشکی کاهش می یابد. علاوه بر این ، داده های پزشکی الکترونیکی اغلب برای انجام تحقیقات بالینی و ارزیابی روش های درمانی بهترین نتایج را مورد استفاده قرار می دهند. به این ترتیب EHR/EMRs نیز به کیفیت خدمات مراقبت های بهداشتی کمک می کند.

مزیت شماره 2: مدیریت ساده داده ها برای پزشکان

بر اساس تحقیقات استنفورد ، 66 % از پزشکان مراقبت های اولیه اظهار می کنند که حداقل تا حدی از راه حل های فعلی پرونده الکترونیک سلامت خود راضی هستند. 63 درصد معتقدند چنین نرم افزاری کار آنها را بهبود بخشیده است. ذخیره سازی دیجیتال (44%) ، هماهنگی مراقبت (16%) و چرخه صورتحساب بهینه (13%) به عنوان ارزش اولیه EHR ها توسط اکثر PCP ها ذکر شده است. این ثابت می کند که راه حل های پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی می تواند به پزشکان در مدیریت اطلاعات بالینی بیماران و مرتب نگه داشتن آنها کمک کند.

مزیت شماره 3: بخشهای بهداشتی متصل و هماهنگ شده

تصویب نرم افزار پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی یک سازمان بهداشتی را قادر می سازد تا تلاش تیم های متعدد خود مانند مدیریت، اطلاعات، درمانی، تشخیصی، خدمات پشتیبانی و بسیاری دیگر را در یک راستا قرار دهد. به لطف راه حل های پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی ، کارکنان می توانند اطلاعات را فوراً تبادل کرده و اقدامات خود را به طور مؤثرتری هماهنگ کنند.

مزیت شماره 4: رعایت مقررات

مقررات مراقبت های بهداشتی شیوه های جمع آوری و نگهداری داده ها را محدود می کنند ، نحوه انتقال PHI را نشان می دهند و نیاز به ممیزی منظم دارند. بنابراین ، هنگامی که یک سازمان مراقبت های بهداشتی دارای سیستم پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی است که این فرایندها را خودکار می کند و با رعایت الزامات طراحی شده است ، همه چیز بسیار ساده تر می شود. اجرای نرم افزار مناسب برای رعایت مقررات اصلی کافی است. علاوه بر این ، راه حل های نرم افزاری EHR و EMR همچنین امنیت داده های بیشتری را نسبت به ثبت سوابق مبتنی بر کاغذ تضمین می کنند.

مزیت شماره 5: مزیت بازار

علاوه بر مزایای ذکر شده ، سیستم های EHR در بیمارستان ها برای رقابت در بازار مراقبت های بهداشتی فعلی ضروری هستند. نرخ پذیرش EHR/EMR بیش از 87 درصد است. به عبارت دیگر ، با امتناع از استفاده از سوابق الکترونیکی ، یک مرکز مراقبت های بهداشتی به یکی از 13 درصد مرکز با کیفیت پایین خدمات تبدیل می شود. به همین دلیل درگیر کردن و نگهداری بیماران مشکلاتی خواهد داشت.

نتیجه

برای تعیین نوع نرم افزارهای پرونده الکترونیک سلامت یا پزشکی که باید در آنها سرمایه گذاری کنید ، باید عوامل زیادی را در نظر بگیرید. ارزیابی ویژگی های فنی و کاربرد راه حل های مختلف ضروری است. زیرا این تصمیم تأثیر مستقیمی بر هزینه و کارایی سیستم خواهد داشت.

خوشبختانه ، انواع سیستم های EHR/EMR به هر مرکز مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا متناسب با نیازها و اندازه کسب و کار خود ، تناسب کاملی پیدا کند. در حالی که انواع سیستم های EHR با میزبانی محلی برای سازمان های بزرگ بهداشتی توصیه می شود، ذخیره سازی از راه دور یک انتخاب طبیعی برای امکانات کوچک است.

منبع: وب سایت empeek.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین