مهم ترین تفاوت های پرونده الکترونیک پزشکی و سلامت چیست؟

مهم ترین تفاوت های پرونده الکترونیک پزشکی و سلامت چیست؟

در سال های اخیر، استفاده از پرونده الکترونیک سلامت (نرم افزار EHR) و پرونده الکترونیک پزشکی (نرم افزار EMR) در بیمارستان ها، کلینیک ها و… افزایش یافته است، زیرا این نرم افزارها علاوه بر ارائه خدمات، با کیفیت بالاتر به افزایش درآمد این سازمان ها نیز کمک می کنند. بسیاری از افراد نرم افزار  EHR و EMR را یکسان می دانند، اما تفاوت های مهمی وجود دارد که در این مقاله از مجله کوشان تک به آن اشاره می کنیم.

هدف از طراحی پرونده الکترونیک پزشکی، تشخیص و درمان بیماری و کمک به پزشک معالج است که توسط بیمارستان ها، کلینیک ها و … ارائه می شود. اما پرونده الکترونیک سلامت بسیاری از کارهای مشابه را انجام می دهد در حالی که به طور خاص برای تبادل اطلاعات با سایر ارائه دهندگان خدمات سلامت طراحی شده است.

پرونده الکترونیک پزشکی (EMR) چیست؟

 

مزایای پرونده الکترونیک پزشکی

مزایای پرونده الکترونیک پزشکی

 

پرونده الکترونیک پزشکی (EMR) معادل دیجیتالی سوابق پزشکی کاغذی است. سازمان های ارائه دهنده خدمات سلامت، به دلیل وجود مقادیر زیاد و رو به رشد سوابق کاغذی (بسیاری از سازمان ها کل اتاق ها یا امکانات ذخیره سازی را فقط برای نگهداری پرونده ها اختصاص داده اند) و همچنین امکان خطا هنگام ورود اطلاعات بیمار از سوابق پزشکی الکترونیک استفاده می کنند. ذخیره اطلاعات بیمار به صورت الکترونیکی نگرانی درباره ی جاگذاری نادرست، سرقت، آسیب یا دستکاری اطلاعات حساس را از بین می برد.

ثبت داده ها به صورت دستی در پرونده های کاغذی وقت و تلاش زیادی را از پزشکان می گیرد و به آن ها فرصت کمتری برای تمرکز بر روی تعامل با بیمار می دهد. نرم افزار EMR به سازمان های ارائه دهنده خدمات سلامت کمک می کند تا اطلاعات بیمار را بروز و دقیق نگه دارند در حالی که به پزشکان کمک می کند تا زمان کمتری را برای ثبت اطلاعات صرف کنند و همچنین خطاهای ناشی از دست خط و خوانایی را به طور کلی از بین می برد.

EMR به پزشکان این امکان را می دهد تا اطلاعات مربوط به عمل های جراحی بیماران را در اختیار داشته باشند و آن ها را به دقت بررسی کنند. یکی از کاربردهای مهم EMR شامل: مشخص کردن بیمارانی است که برای غربالگری پیشگیرانه، واکسیناسیون یا معاینه باید به پزشک مراجعه کنند و همچنین سوابق پزشکی الکترونیک ابزاری مفید برای بررسی کیفیت مراقبت از بیمار هستند اما به راحتی اجازه انتقال اطلاعات به سایر سازمان های ارائه دهنده خدمات سلامت را نمی دهند.

استفاده از EMR در مقایسه با سوابق پزشکی کاغذی مزایای زیر را به همراه دارد:

 • بررسی موثر داده ها
 • بهبود مراقبت از بیمار
 • تامین امنیت داده های حساس
 • یادآوری برای غربالگری و معاینه بیمار

پرونده الکترونیک سلامت (EHR) چیست؟

اندکی پس از تهیه پرونده الکترونیک پزشکی ، ارائه دهندگان خدمات سلامت دریافتند که جای پیشرفت در این حوزه وجود دارد و به همین دلیل نرم افزار (EHR)  طراحی شد. پرونده الکترونیک سلامت (EHR) علاوه بر موارد بسیار بیشتر، اهداف مشابه EMR را نیز برآورده می کند. همچنین پرونده الکترونیک سلامت با جمع آوری اطلاعات از چندین پزشک، تمرکز بسیار بیشتری بر روی بیمار دارد. ارائه دهندگان خدمات سلامت می توانند با استفاده از این نوع نرم افزار به راحتی اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

سیستم های EHR برای ارتقا قابلیت همکاری طراحی شده اند و به پزشکان  این امکان را می دهند که داده های بیمار را در لحظه مشاهده و بروز کند و یا در اختیار پزشکان دیگر قرار دهند. در نتیجه ،EHR تصویری بسیار گسترده از وضعیت سلامت بیمار ایجاد می کند و می تواند اطلاعات را از هر یک از پزشکان درگیر در درمان بیمار جمع آوری می کند، در حالی که EMR ، توسط ارائه دهندگان خدمات سلامت مستقل استفاده می شود و اغلب بر روی یکی از شرایط خاص پزشکی بیمار تمرکز دارد.

EHR  از طرق مختلف به سازمان شما کمک می کند و مزایای بی شماری را ارائه می دهد که در زیر ذکر شده است :

 • تبادل اطلاعات به روز شده در کمترین زمان
 • دسترسی به ابزارهای تصمیم گیری
 • دسترسی به سابقه پزشکی کامل هر بیمار
 • کاهش هزینه ها
 • بهبود سلامت جمعیت

برای مشاهده بروشور پرونده الکترونیک سلامت کوشان تک کلیک کنید.

تفاوت EHR  و EMR چیست؟

پرونده الکترونیک پزشکی (EMR)  نمای کوچکتری از سابقه پزشکی بیمار را نمایش می دهد در حالی که پرونده الکترونیک سلامت (EHR) گزارش مفصل تری از سلامت کلی بیمار را ارائه می دهد.

EHR را به عنوان EMR در نظر بگیرید، اما فقط کمی بزرگ تر. پرونده های الکترونیک سلامت معمولاً از ابزارها و ویژگی های بیشتری برخوردار هستند و اطلاعات بیشتری از سابقه پزشکی بیمار نسبت به EMR ارائه می دهند.

EMR  به شما این امکان را می دهد تا اطلاعات مربوط به مراقبت های پزشکی بیمار، از جمله نتایج آزمایش و داروهای تجویز شده را وارد کنید. برای صدور نسخه های تکراری، قرار ملاقات ها و صورتحساب بیماران می توانید از این نوع نرم افزار استفاده کنید. نرم افزار EHR همچنین امکان تجویز الکترونیکی را فراهم می کند و علاوه بر این به ارائه دهندگان خدمات سلامت از سازمان های مختلف اجازه می دهد تا در زمینه مراقبت از بیمار با یکدیگر همکاری کنند.

نکته مهم این است که مدیران و کارشناسان شروع به استفاده از EMR و EHR  به جای یکدیگر کرده اند. بسیاری از سیستم های EMR ، دارای تعدادی از ویژگی ها و قابلیت های یکپارچه سازی EHR هستند. در ادامه به  تفاوت های دیگر EHR و EMR اشاره کرده ایم.

 • اطلاعات بیمار توسط EMR درخارج از کلینیک قابل به اشتراک گذاری نمی باشد.
 • EHR اجازه می دهد تا متخصصان مختلف، آزمایشگاه ها، مراکز تصویربرداری، داروخانه ها و … به اطلاعات پزشکی بیمار دسترسی داشته باشند.

مزایای کلیدی پرونده الکترونیک پزشکی و پرونده الکترونیک سلامت

 

EHR و EMR بیمار را به مشارکت بیشتر تشویق می کند

EHR و EMR بیمار را به مشارکت بیشتر تشویق می کند

در حالی که این دو نوع نرم افزار تفاوت هایی با یکدیگر دارند، اما مزایای زیادی برای هریک وجود دارد و انتظار می رود که هردو باعث مراقبت های بهداشتی کارآمدتر و کم هزینه تر شوند. در ادامه برخی از شناخته شده ترین مزایای مربوط به پرونده الکترونیک سلامت (EHR) و همچنین پرونده الکترونیک پزشکی (EMR) را بیان می کنیم.

 • نرم افزار EHR و EMR با بروز نگه داشتن اطلاعات به کاهش تعداد خطاهای پزشکی و بهبود مراقبت های بهداشتی کمک می کنند.
 • هر دو نرم افزار با جلوگیری از انجام آزمایش های تکراری در وقت و هزینه های بیماران صرفه جویی می کنند.
 • EHR و EMR بیمار را به مشارکت بیشتر تشویق می کند، که به نوبه خود به ترویج سبک زندگی سالم و دانش پزشکی کمک می کند.
 • داشتن اطلاعات کامل و بروز از بیمار می تواند به تشخیص و درمان دقیق تر کمک کند.

چگونه انتخاب کنیم؟

فرآیند انتخاب نرم افزار پزشکی، دقیقاً مانند هر نرم افزار دیگری، اغلب یک فرآیند گیج کننده و زمان بر است. با وجود گزینه های بسیار متنوع، محدود کردن جستجوی شما بسیار طاقت فرسا است. یک روش کارآمد برای دانستن اینکه کدام ابزارها و ویژگی ها را می خواهید و کدام یک مورد دلخواه نیستند، دریافت اطلاعات و مشورت با کارکنانی است که از این نرم افزار استفاده خواهند کرد و همچنین در نظر گرفتن خواسته ها و نیازهای منحصر به فرد بیمارستان یا کلینیکی است که اداره می کنید.

اگر سازمان مراقبت های سلامت شما نیاز به اشتراک گذاری منظم اطلاعات با سایر ارائه دهندگان خدمات سلامت دارد، استفاده از فناوری EHR مجاز یک تصمیم عالی است. به عنوان مثال، اگر بیمارستان یا کلینیک شما به طور منظم بیماران را برای آزمایش یا مشاوره به متخصصانی خارج از سازمان معرفی می کند، داشتن یک پرونده الکترونیک سلامت برای هر بیمار بسیار مفید است.

از طرف دیگر، اگر بیمارستان یا کلینیک شما مستقل و متمرکز بر درمان یک بیماری خاص می باشد، پرونده الکترونیک پزشکی (EMR) می تواند برای ارائه خدمات کارآمدتر، یک گزینه مناسب باشد.

به یاد داشته باشید، بسیاری از متخصصان امروزه از این دو اصطلاح به جای یکدیگر استفاده می کنند، بنابراین اگرچه EHR و EMR با هم متفاوت هستند اما مهمترین نکته، یافتن مناسب ترین گزینه برای بیمارستان یا کلینیک شما است تا بتوانید خدمات با کیفیت تر با هزینه کمتر در اختیار بیماران قرار دهید.

هنوز درباره ی انتخاب مناسب ترین نرم افزار نگران هستم؟ برای شروع باید چه کاری انجام بدم؟ اگر این سوالات ذهن شما را درگیر کرده، با ما در کوشان تک تماس بگیرید تا در انتخاب گزینه مناسب همراه شما باشیم.

نوشته شده توسط: نرگس گرامی 

منبع: وب سایت SelectHub

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *