پرونده الکترونیکی سلامت چیست؟

پرونده الکترونیکی سلامت چیست؟

پرونده الکترونیکی سلامت (EHR) مجموعه ای متشکل از اطلاعات جمعیت شناختی، درمانی، بهداشتی و مراقبتی الکترونیکی بیماران و عموم مردم است که در قالب دیجیتال ذخیره می شوند. اطلاعات این پرونده را می توان به طور طبقه بندی شده به اشتراک گذاشت. پرونده الکترونیکی سلامت به متخصصان بهداشت و درمان مختلف این امکان را می دهد که این اطلاعات را به اشتراک گذاشته و با یکدیگر تبادل کنند. به عنوان مثال، پزشک عمومی شما می تواند خلاصه ترخیص بیمارستان، گزارش های مربوط به متخصصان و نتایج آزمایش اخیر را با دسترسی ساده به EHR خود به صورت آنلاین بخواند. پرونده از طریق شبکه های متصل ، سیستم های اطلاعاتی گسترده سازمانی یا سایر شبکه ها و مبادلات اطلاعاتی به اشتراک گذاشته می شود. EHR ها ممکن است طیف وسیعی از داده ها ، از جمله جمعیت شناسی، تاریخچه پزشکی، داروها و آلرژی ها، وضعیت واکسیناسیون، نتایج آزمایشگاه، تصاویر رادیولوژی، علائم حیاتی، آمار شخصی مانند سن و وزن و ا طلاعات صورت حساب و … را شامل شوند.

پرونده الکترونیکی سلامت

بیش از یک دهه پیش، پرونده الکترونیکی سلامت (EHR) به عنوان کلید افزایش کیفیت مراقبت و درمان شناخته شد و امروزه ، ارائه دهندگان از داده های پرونده بیمار، برای بهبود مدیریت مراقبت و درمان در سلامت جامعه استفاده می کنند. استفاده از این داده ها جهت مراقبت های بالینی و شناسایی بیماران کمک شایانی می کند. همچنین ثابت شده است که EHR می تواند با استفاده از تجزیه و تحلیل داده ها موجب کاهش بستری شدن بیماران پرخطر شود.

سیستم های EHR برای ذخیره سازی دقیق داده ها و ضبط وضعیت بیمار در طول زمان طراحی شده اند. این نیاز با ردیابی پرونده پزشکی قبلی بیمار و اطمینان از صحت آن ها به مراقبت بهتر کمک می کند. همچنین این امر می تواند خطر تکثیر داده ها را کاهش دهد زیرا تنها یک پرونده قابل تغییر وجود دارد ، این پرونده به روزتر است و خطر گم شدن اطلاعات کاغذی را از بین می برد. با جستجوی اطلاعات دیجیتالی در یک پرونده واحد ، کیفیت مراقبت و درما ن به دلیل افزایش دقت و سرعت در تشخیص پزشکان افزایش می یابد.

پرونده الکترونیکی سلامت (EHR)  که آن زمان پرونده الکترونیکی پزشکی (EMR) یا پرونده رایانه ای بیمار (CPR) نامیده می شد، اولین بار در سال 1991 با عنوان “پرونده بیمار مبتنی بر رایانه، یک فناوری ضروری برای مراقبت های بهداشتی معرفی شد.

EHR در مورد کیفیت، ایمنی و کارایی است. یک ابزار عالی برای پزشکان است، اما نمی تواند این ویزگی را در انزوا تضمین کند و باید به صورت اشتراکی مورد استفاده قرار گیرد.

واژه شناسی پرونده الکترونیکی سلامت

اصطلاحات EHR، پرونده الکترونیکی سلامت و EMR، پرونده الکترونیکی پزشکی اغلب به صورت مترادف مورد استفاده قرار می گیرند ، اگرچه اکنون اختلافاتی بین این دو تعریف بیان می شود. پرونده الکترونیکی سلامت (EHR) مجموعه ای کامل تر از اطلاعات الکترونیکی بیماران یا جمعیت های خاص است. در مقابل، EMR پرونده الکترونیکی پزشکی بیمار است که توسط ارائه دهندگان در بیمارستان ها و کلینیک ها ایجاد می شود و می تواند به عنوان منبع اطلاعاتی برای EHR باشد.

مشخصات فنی پرونده الکترونیکی سلامت

استفاده از EMR برای خواندن و نوشتن پرونده بیمار بسته به نوع سیستم و تنظیمات، از طریق کامپیوتر و لپ تاپ، تبلت و تلفن های هوشمند امکان پذیر باشد.

برخی از سیستم های EMR بطور خودکار مشکلات بالینی را با تجزیه و تحلیل داده های بیمار از روی پرونده الکترونیکی سلامت کنترل می کنند تا بروز عوارض جانبی را پیش بینی، جلوگیری و شناسایی کنند. این کنترل ها می تواند شامل دستور ترخیص / انتقال، دستورات داروخانه، نتایج رادیولوژی، نتایج آزمایشگاه و سایر اطلاعات مربوط به خدمات جانبی یا یادداشت ها و نسخه های ارائه شده باشد.

هزینه ها

پرونده الکترونیکی سلامت و کاهش هزینه ها

پرونده الکترونیکی سلامت و کاهش هزینه ها

 

قیمت بالای EHR و عدم اطمینان در رابطه با ارزشی که مصرف کننده با استفاده از آن به دست می آورد، تأثیر بسزایی در پذیرش EHR دارد. در طرحی که توسط دفتر هماهنگ کننده ملی سلامت (ONC) آغاز شده است، پژوهشگران دریافتند که به گفته مدیران بیمارستان و پزشکانی که EHR را به تصویب رسانده اند، افزایش بهره وری با کاهش نیروی انسانی از زمان اجرای این فناوری صورت گرفته که البته موجب افزایش نیاز به نیروی انسانی حوزه فناوری اطلاعات برای حفظ بهبود عملکرد سیستم مورد نیاز شده است.

EHR موجب کاهش هزینه های پشتیبانی اداری، اسناد و مدارک و درخواست اطلاعات و کپی کردن اطلاعات می شود. همچنین باعث می شود تا فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی اسناد کاهش یابد.

زمان اجرای پرونده الکترونیک سلامت

اجرای EMR به طور بالقوه می تواند زمان پذیرش بیماران را در هنگام بستری در بیمارستان کاهش دهد. یک تحقیق از Annals of Medicine نشان داد که از زمان تصویب EMR ، کاهش نسبی 65 درصدی در زمان پذیرش بیماران ثبت شده است.

ملاحظات سخت افزار و گردش کار

وقتی استفاده از سیستم EHR به عنوان یک راه حل نرم افزاری انتخاب می گردد، باید سخت افزار و زیرساخت های پشتیبانی را نیز در نظر گرفت. کارکنان و بیماران باید در طول جریان کار و مدت اقامت بیمار با دستگاه های مختلفی درگیر شوند. رایانه ، لپ تاپ، تبلت ، ماوس ، صفحه کلید و مانیتور همه دستگاه های سخت افزاری هستند که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند.

موفقیت حوزه سلامت دیجیتال تا حد زیادی به توانایی پذیرنده در درک کامل چرخه کار، قبل از اجرا بستگی دارد. عدم انجام این کار می تواند وقفه ای پر هزینه و وقت گیر برای ارائه خدمات ایجاد کند.

 فوریت های پزشکی

در استرالیا ، ایالات متحده و انگلیس استفاده از سیستم های EMR در خدمات آمبولانس تعریف شده است. از مزایای پرونده الکترونیکی در آمبولانس ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

به اشتراک گذاری داده های بیمار ، پیشگیری از آسیب دیدگی / بیماری ، بررسی استانداردهای بالینی ، آگاهی بهتر برای مراقبت های قبل از بیمارستان و طراحی گزینه های درمانی و تصمیم گیری مطلوب تر.

در شرایط اضطرار ، EHR می توانند اطلاعات حیاتی را برای مامورین خدمات اورژانس فراهم کنند. و همچنین در شرایط بلایای طبیعی، ارائه دهندگان خدمات درمانی می توانند از EHR استفاده کنند تا تصویر دقیق تری از تاریخچه پزشکی بیمار دریافت کنند.

در مواقع اضطراری نشان داده شده است که بیماران در این شرایط اغلب ترسیده و گیج می شوند ، که این موجب دادن اطلاعات غلط به مامورین خدمات درمانی می گردد. هر ثانیه در مواقع اضطراری حساب می شود ، بنابراین دسترسی به سابقه پزشکی بیمار ، گروه خون و اطلاعات آلرژی ، در زمانی که بیمار قادر به برقراری ارتباط نیست می تواند تفاوت بین مرگ و زندگی باشد.

مزایای استفاده از پرونده الکترونیکی سلامت

برخی از مزایای پرونده الکترونیکی سلامت شامل موارد زیر است:

استفاده از فن آوری اطلاعات سلامت برای بهبود کیفیت مراقبت های سلامتی ، کاهش نابرابری های بهداشتی ، درگیر کردن بیماران و خانواده های آن ها در روند جریان مراقبت و درمان، هماهنگی مراقبت های بهداشتی و اطمینان از حفظ حریم شخصی و امنیت اطلاعات بیمار، افزایش شفافیت، توانمندسازی بیماران و ارائه داده های مطمئن برای امور تحقیقاتی از جمله مزایای پرونده های الکترونیکی سلامت است.

افزایش شفافیت، قابل حمل بودن و دسترسی سریع با پرونده الکترونیکی سلامت، سهولت دسترسی به آن ها را توسط متخصصان افزایش می دهد.

پرونده پزشکی دستنویس کاغذی ممکن است کمی ناخوانا باشد، که می تواند منجر به افزایش خطاهای پزشکی شود. پرونده الکترونیکی سلامت می تواند در استانداردسازی فرم ها ، اصطلاحات و ورودی داده ها کمک کند. به طور کلی استفاده از EHR ، موجب کاهش خطاهای پزشکی و کاهش عوارض ناشی از این خطاها و کاهش هزینه های جانی و مالی می گردد.

EHR ها می توانند به طور مداوم به روز شوند. علاوه بر این ، داده های یک سیستم الکترونیکی می تواند برای گزارش های آماری در مواردی مانند بهبود کیفیت ، مدیریت منابع ، و نظارت بر بیماری های واگیر و غیر واگیری در سطح کلان ، استفاده شود.

 

سهولت دسترسی به پرونده های بیمار با EHR

سهولت دسترسی به پرونده های بیمار با EHR

 

این اکوسیستم جدید با محوریت داده ها، ارائه دهندگان خدمات سلامت را به هم متصل کرده و امکانات درمانی و مراقبتی بیمار را گسترش می دهد.

EHR و EMR در موقعیتهای پزشکی روزمره نیز بسیار ارزشمند هستند. پزشكانی كه از EHR استفاده می كنند، فقط به اطلاعات شناسایی بیمار (مانند نام و تاریخ تولد) نیاز دارند تا به تاریخچه پزشکی بیمار دسترسی پیدا كنند که این امر باعث می شود تا روند غربالگری نه تنها سریعتر ، همچنین ایمن تر و جامع تر صورت پذیرد.

اطلاعات امنیتی می تواند به راحتی و ایمن از طریق اینترنت به افراد مشخص منتقل شود. این امر احتمال دستیابی افراد غیر مرتبط به اطلاعات را کاهش می دهد.

از پزشکان و کارکنان خواسته می شود تا از اصطلاحات استاندارد استفاده کنند و غالباً می توانند به جای اینکه برای هر موردی، پاسخی متفاوت یادداشت کنند ، از طریق مجموعه گزینه ها موجود در نرم افزار گزینه ای را انتخاب کنند. پرونده الکترونیکی همچنین اشتباهات را به دلیل عدم توانایی در خواندن ویزیت پزشک تا حد زیادی از بین می برد .

اطلاعات الکترونیکی را می توان بسیار سریعتر از پرونده کاغذی به اشتراک گذاشت. این امر تأخیر در دریافت نتایج آزمایشگاهی و تصویربرداری ، دستورالعمل های داروسازی و تجویز پزشک ، و یادداشت های پزشک را از بین می برد.

وقتی صحبت از داروها می شود، نسخه های کاغذی می توانند از بین بروند و یا نادرست خوانده شوند و منجر به خطا در دوز یا حتی داروی اشتباه شوند.

معایب احتمالی پرونده الکترونیکی سلامت

با وجود ادبیات رو به رشد در مورد مزایای EHR ها، برخی از نویسندگان معایبی مرتبط با این فن‌آوری را شناسایی کرده‌اند. این معایب عبارتند از مسایل مالی، تغییرات جریان کار، از دست دادن موقتی بهره‌وری مرتبط با اتخاذ EHR، نگرانی‌های امنیتی و چندین پیامد ناخواسته.

مسائل مالی ، از جمله هزینه های اتخاذ و اجرا ، هزینه های نگهداری ، کاهش موقت درآمد همراه با از دست دادن موقت بهره وری ، تبدیل نمودارهای کاغذی به نمونه های الکترونیکی و آموزش کارکنان ، موجب ایجاد استرس برای بیمارستان ها و پزشکان جهت اتخاذ و اجرای EHR می شود. در یک مطالعه در سال 2002 که در بیمارستانی 280 تختخوابی در آمریکا انجام شد ، کل هزینه پیش بینی شده برای یک پروژه نصب EHR تقریباً 19 میلیون دلار بود.

یکی دیگر از مضرات EHR اختلال موقت در جریان کار برای کادر پزشکی و کادر درمان است که منجر به ضرر موقت در بهره وری می شود. این از دست دادن بهره وری ناشی از عدم آشنایی کادر درمانی است که تا زمان یادگیری سیستم جدید ممکن است رخ دهد. یک مطالعه از چند کلینیک داخلی تخمین زده است که از دست دادن بهره وری در ماه اول 20٪ ، در ماه دوم 10٪ و در ماه سوم 5٪ بوده است که در بازه های بعدی بهره بری متعاقبا به سطح اصلی خود بازگشته است.

مزایای سازمانی و اجتماعی

مطالعاتی که سازمان ها را مورد بررسی قرار داده است، نشان می دهد که استفاده از EHR اغلب شامل افزایش درآمد و کاهش هزینه ها، بهبود رعایت قوانین و مقررات، بهبود توانایی انجام تحقیقات و افزایش رضایت شغلی در بین پزشکان و کادر درمان شده است.

یکی دیگر از مزایای کم‌تر محسوس مرتبط با EHR ها، توانایی بهبود یافته برای انجام تحقیق است. داشتن داده‌های بیماران که به صورت الکترونیکی ذخیره می‌شوند، منجر به تحلیل‌های کمی بیشتر برای شناسایی جامع تر در سطح کلان شده است. از این رو، پژوهشگران سلامت عمومی می توانند از داده ها جهت پروژه های تحقیقاتی خود بهره ببرند. سازمان‌های بهداشت عمومی و محققان قادر خواهند بود که نظارت بهتری بر شیوع بیماری ها داشته و نظارت بر تهدیدات بیولوژیکی را بهبود بخشند.

اجرای EHR در سطح ملی یک بخش ضروری است، پذیرش EHR یکی از رویکردهای مهم جهت افزایش تمرکز، بهبود کیفیت و کاهش هزینه ها است. در رابطه با اهمیت EHR در حوزه کلان کشوره ها می توان به کشور آمریکا اشاره کرد که بزرگترین سرمایه گذاری تاریخ حوزه سلامت، به پرونده الکترونیک سلامت اختصاص یافته است.

تقریبا از هر 10 پزشک در آمریکا، 8 پزشک گزارش داده اند که بعد از استفاده از EHR مراقبت های بهداشتی بهبود یافته است. EHR موجب کاهش 65 درصدی خطای احتمالی دارویی و کاهش 61 درصدی تکرار آزمایش های غیر ضروری شده است.

باتوجه به مزایایی راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت، شناخت نحوه ی عملکرد آن و امکاناتی که قبل از راه اندازی این نرم افزار نیاز دارید، بسیار اهمیت دارد. بنابراین می توانید با کوشان تک تماس بگیرید تا به شما در چگونگی انتخاب بهترین گزینه کمک کنیم.