LIS و نحوه عملکرد آن

LIS و نحوه عملکرد آن

امروزه ، یک سیستم اطلاعات آزمایشگاهی (LIS) یک جزء حیاتی برای پشتیبانی از گردش کار و مدیریت داده های بیماران مربوط به آزمایشگاه است. در حالت ایده آل ، LIS با EHR ارتباط برقرار می کند.

 LIS چیست؟

LIS یک راه حل نرم افزاری مراقبت های بهداشتی است که داده های مربوط به فرآیندها و آزمایشات آزمایشگاهی را پردازش ، ذخیره و مدیریت می کند. ارائه دهندگان و متخصصان آزمایشگاه از سیستم های اطلاعات آزمایشگاهی برای هماهنگی جریان کار و کنترل کیفیت آزمایشات پزشکی سرپایی از جمله هماتولوژی ، شیمی ، ایمونولوژی ، میکروبیولوژی ، سم شناسی ، بهداشت عمومی و سایر مناطق آزمایشگاهی استفاده می کنند. سیستم های اطلاعات آزمایشگاهی جزئیات بالینی مربوط به یک بیمار را در حین مراجعه به ارائه دهنده ردیابی ، ذخیره و به روز می کنند و اطلاعات را در پایگاه داده خود برای مرجع بعدی ذخیره می کنند.

LIS  چگونه کار می کند؟

LIS یک سیستم نرم افزاری است که داده های مربوط به آزمایش بیمار را برای آزمایشگاه های آسیب شناسی بالینی و تشریحی ثبت ، مدیریت ، به روز و ذخیره می کند و همچنین دستورات آزمایش ، ارسال سفارشات به تجزیه و تحلیل آزمایشگاه ، پیگیری سفارشات ، نتایج و کنترل کیفیت و انتقال نتایج به EHR ، سیستم مدیریت تمرین یا سایر سیستم های اطلاعاتی را دریافت می کند. LIS می تواند شامل قوانین پشتیبانی از تصمیماتی باشد که جریان کار ، ابزارهای ارتباطی ، قابلیت های داده کاوی ، قابلیت های حسابرسی و پشتیبانی آزمایش های مراقبت را راهنمایی می کند. این سیستم اطلاعاتی به آزمایشگاه اجازه می دهد تا به طور فعال در تعیین وضعیت سلامت بیمار و توسعه درمان ها مشارکت داشته باشد.

تفاوت بین LIS و LIMS چیست؟

سیستم اطلاعات آزمایشگاهی (LIS) و سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی (LIMS) اصطلاحاتی هستند که گاهی اوقات به جای یکدیگر به کار می روند، در حالی که این دو با هم تداخل دارند و برای حمایت از انواع و عملکردهای مختلف آزمایشگاه طراحی شده اند. LIS به طور سنتی برای اشاره به سیستم هایی که از تنظیمات بالینی مراقبت های بهداشتی و نمونه های خاص بیمار پشتیبانی می کنند ، استفاده می شود. LIMS از لحاظ تاریخی برای پشتیبانی از الزامات آزمایشگاهی نمونه محور ، مانند تحقیقات بالینی یا سایر آزمایشگاههای غیر بالینی طراحی شده است. امروزه عملکرد این دو سیستم تا حد زیادی با یکدیگر همپوشانی دارد و ویژگی های بسیاری در LIS و LIMS وجود دارد که با عملکردهای سنتی دیگر همراه است.

چرا آزمایشگاه ها به سیستم های آزمایشگاهی اختصاصی نیاز دارند؟

در زمینه مراقبت های بهداشتی امروزی ، آزمایشگاه ها برای مدیریت پیچیدگی ها و ماهیت نظارتی آزمایش آزمایشگاهی به LIS اختصاصی و پشتیبانی فروشنده متعهد نیاز دارند. LIS  اختصاصی و انعطاف پذیر می تواند با کمک در تصمیم گیری، به بهبود کارآیی گردش کار آزمایشگاهی و رفع خطا کمک کند، در نتیجه بهره وری آزمایشگاه را افزایش می دهد و صورتحساب مناسب را به صورت خودکار انجام داده و بازپرداخت را تضمین می کند.

سیستم های اطلاعاتی که برای آزمایشگاه ها طراحی شده اند ، نقش حمایتی کلیدی در رعایت استانداردهای کنترل کیفیت ، کاهش خطاهای رونویسی ، بهبود گردش کار ، استفاده از اتوماسیون و کمک به مراقبت از بیمار از موضع بالینی و یا اهداف تحقیقاتی ایفا می کنند. در سال های اخیر ، پیشرفت های تکنولوژیکی در ابزار دقیق آزمایشگاهی منجر به تقاضای بیشتر و اتکا به داده های آزمایشگاهی برای حمایت از نیازهای بالینی ، میکروبیولوژی و بهداشت عمومی شده است.

آماده سازی برای LIS

آماده سازی برای LIS

آماده سازی برای LIS

نصب LIS جدید یک کار هیجان انگیز و در عین حال استرس زا است و هر مرحله از روند کار آزمایشگاه شما تحت تأثیر قرار می گیرد. عاقلانه است که تمام مراحل پیاده سازی را با دقت بررسی کرده و مطمئن شوید که قبل از نصب LIS، به درستی آماده شده اید. چه جایگزینی LIS یا دریافت اولین دستگاه ، یک دوره اختلال در آزمایشگاه شما ایجاد می شود. برنامه ریزی و آمادگی مناسب می تواند استرس ناشی از تغییر را کاهش دهد.

آماده سازی کارکنان برای تغییر

هنگامی که تیم رهبری، پشتیبانی روشن و مؤثر ارائه می دهد و انتظارات واقع بینانه ای از جمله جهت و منابع مناسب را تعیین می کند، احتمالاً آزمایشگاه در تلاش های جدید موفق خواهد بود. وقتی روحیه تیمی شامل تحمل در برابر اشتباهات و حمایت از یکدیگر باشد ، تغییر به راحتی پذیرفته می شود. فرهنگ آمادگی تغییر را در پیش بگیرید.

همه اطلاعات مربوط به سازمان و گردش کار را به اشتراک بگذارید.

در طول فرآیند LIS ، مطمئن شوید که همه اطلاعات مربوط به نحوه راه اندازی آزمایشگاه خود و روابط آن را با سایر سازمانها و آزمایشگاههای بهداشتی به اشتراک می گذارید. برخی از این اطلاعات شامل موارد زیر خواهد بود:

 • نوع امکانات شما (تعداد تخت ها و تخصص ها در صورت لزوم)
 • بخش های آزمایشگاهی و سیستم های مرتبط که به آنها علاقه دارید.
 • LIS ، EHR و سیستم های صورت حساب
 • انواع و حجم آزمایش
 • تجزیه و تحلیل فعلی و آزمایش دستی
 • تعداد و عناوین کارکنان
 • ویژگی های خاص ، گزارش های سفارشی و تنظیمات مورد نظر شما

در مورد سخت افزار ، شبکه و سایر سوالات فکر کنید.

سخت افزار ، شبکه و آماده سازی کلی فضا و امکانات را در نظر بگیرید. آیا سخت افزار جدیدی برای LIS خود خریداری می کنید؟ به چند ایستگاه کاری نیاز دارید؟ آماده صحبت درباره سرورها ، ایستگاه های کاری ، آدرس های IP ، چاپگرهای برچسب و اسکنر بارکد باشید. علاوه بر این توصیه می شود که هم محیط آزمایش داشته باشید و هم محیط تولید زنده. محیط آزمایش به سخت افزار جداگانه ای نیاز دارد.

پرسنل اختصاصی

فروشنده LIS شما باید بداند که هر آزمایشگاه متفاوت است و بنابراین هر LIS پیاده سازی متفاوت خواهد بود. به این ترتیب ، مراحل نصب باید متناسب با نیازهای خاص شما تنظیم شود ، در حالی که هنوز برنامه عملیاتی را دنبال می کنید. فروشنده LIS باید یک مدیر پروژه اختصاصی داشته باشد و برای آزمایشگاه شما مفید است که پرسنلی را برای نصب اختصاص داده باشد.

به راه اندازی اصلی LIS خود فکر کنید.

هر مرحله از پردازش ، آزمایش و گزارش نمونه را در نظر بگیرید و تمام داده هایی را که باید در پایگاه داده جدید شما تنظیم شوند ، در نظر بگیرید. به عنوان مثال ، این اطلاعات شامل موارد زیر است:

 • نام آزمایشات ، اختصارات و واحدهای اندازه گیری
 • محدوده خطی ، تعداد اعشاری برای گزارش ، کدهای میزبان ، LOINC ، محاسبات
 • انتخاب سفارش (گروهی از آزمایشات آزمایشگاهی که ارائه دهنده می تواند سفارش دهد) و کدهای CPT
 • برای داخلی و برای اعزام
 • محدوده های مرجع ، مقادیر مهم ، محدوده های خاص سن و جنسیت
 • پرسنل(به عنوان مثال ، ارائه دهندگان ، تکنسین ها ، نمونه گیر و کارکنان ورودی سفارش)
 • مکانهایی که سفارشات را از آنها دریافت می کنید یا به آنها نتیجه می دهید.
 • ظروف و اندازه لوله مورد استفاده برای جمع آوری نمونه
 • انواع نمونه (مانند سرم ، پلاسما ، ادرار و مایع نخاعی)
 • نمونه دما و مکان های ذخیره سازی
 • اطلاعات تجزیه و تحلیل
 • اطلاعات QC برای هر آزمون

آموزش

اهمیت آموزش را نمی توان نادیده گرفت. تمام فرصت های آموزشی که فروشنده LIS شما ارائه می دهد را بررسی کرده و تا آنجا که ممکن است خارج از سایت ، در محل ، مبتنی بر وب ، آموزش از راه دور و غیره را استفاده کنید. فروشنده شما ممکن است از برنامه “آموزش مربی” استفاده کند که به پرسنل کلیدی اجازه می دهد تا به طور کامل آموزش ببینند تا بتوانند کارکنان اضافی فعلی و آینده را آموزش دهند. هرچه کارکنان آزمایشگاه با LIS جدید آگاه تر و راحت تر باشند ، انتقال آسان تر خواهد بود.

تأیید سیستم و تأیید اعتبار نهایی

تأیید یک مسئولیت مشترک بین فروشنده و مشتری است. فروشنده باید اطمینان حاصل کند که برنامه به درستی تنظیم شده و بر اساس مشخصات پروژه پیکربندی شده است و آزمایشگاه مسئول تأیید صحت عناصر داده فردی ، مانند انتخاب سفارش ، آزمایشات آزمایشگاهی ، شماره فکس و اطلاعات پرسنل است.

در مرحله اعتبار سنجی، کاربران آزمایشگاه بررسی می کنند که همه تنظیمات به درستی پیکربندی شده اند و نرم افزار مطابق انتظار کار می کند. هرگونه گردش کار نهایی یا راه اندازی پایگاه داده در این زمان تغییرات ایجاد می شود، اعتبارسنجی و آموزش آخرین مراحل قبل از فعال شدن سیستم است.

خلاصه

با برنامه ریزی مناسب ، انتظارات روشن و بهترین فروشنده مناسب آزمایشگاه شما ، نصب LIS بدون مشکل انجام می شود و  نتیجه آن یک ابزار نرم افزاری معتبر و بسیار مؤثر برای پشتیبانی از نقش آزمایشگاه شما در مراقبت از بیمار است.

منبع: وب سایت orchardsoft.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *