اهمیت سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستان (HIM) در دنیای سلامت الکترونیک

اهمیت سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستان (HIM) در دنیای سلامت الکترونیک

همانطور که می دانیم یکی از اهداف مدیریت بیمارستان ها در سطح کلان و خرد، ارائه خدمات با کیفیت به بیماران و استفاده بهینه از منابع مالی و انسانی می باشد. یکی از راه های دست یابی به این اهداف، استفاده درست از اطلاعات و تجزیه و تحلیل آن ها برای تصمیم گیری است. در نتیجه بیمارستان به یک سیستم جامع اطلاعاتی نیاز دارد که در این مقاله ما شما را با سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستان (HIM) آشنا می کنیم.

سیستم HIM اجازه می دهد تا تمام اطلاعات انفورماتیک بیمارستان حفظ شده و در نتیجه بهره وری را افزایش می دهد. از این رو این نرم افزار مدیریت اطلاعات ، طیف گسترده ای از فرآیند های مدیریت اطلاعات بیمارستان را پوشش می دهد. اجرای ساده عملیات، مدیریت و کنترل پیشرفته عملیات، کنترل دقیق هزینه ها، مراقبت با کیفیت از بیماران و افزایش سودآوری از مزایای این پلتفرم می باشد.

نرم افزار مدیریت اطلاعات بیمارستان چگونه به شما کمک می کند؟

سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستان به شما کمک می کند تا از نظر فعالیت های مدیریتی که شامل مدیریت داده های بیماران، منابع و سایر اسناد و مدارک مربوطه، نتایجی با کیفیت بالا را به دست آورید. همچنین یک برنامه مدیریت اطلاعات بیمارستان به کارکنان و پرسنل کادر پزشکی کمک می کند تا از اشتباهات رایجی که مطمئناً با نظارت بر تک تک داده های مورد نیاز در مراقبت های درمانی قابل انجام نیستند، جلوگیری کنند. بهترین جنبه کاربرد این سیستم این است که با یک سیستم HIM اختصاصی، می توانید مدیریت درآمد بهبود یافته را به کار ببرید تا بتوانید علاوه بر خدمت به بیماران، بهره وری خود را نیز حفظ کنید.

نرم افزار مدیریت اطلاعات بیمارستان به مدیریت تمام فرآیند های حیاتی واحد مراقبت های درمانی، از برنامه ریزی قرار ملاقات گرفته تا کنترل موجودی، صورتحساب و ایجاد سوابق پزشکی الکترونیکی (EMR) کمک می کند.

سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستان شامل چه اطلاعاتی می باشد؟

سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستان شامل چه اطلاعاتی می باشد؟

سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستان شامل چه اطلاعاتی می باشد؟

یک HIMS باید شامل دسته های اطلاعاتی از جمله موارد زیر باشد:

پزشکان (برنامه های درمانی)

بیماران (سابقه پزشکی و داده های شخصی)

کارکنان (شماره تماس و جزئیات اطلاعات حرفه ای)

ظرفیت بیمارستان (در دسترس بودن اتاق ها)

آزمایشگاه (ارجاع برای آزمایشات و تحویل نتایج)

لوازم فیزیکی (موجودی انبار داروها، ابزار آلات و سایر لوازم)

صورتحساب (محاسبه هزینه های بیماران)

بیمه (جزئیات بیماران برای شرکت های بیمه)

گزارش های آماری (تجزیه و تحلیل تمام داده های موجود در سیستم و جمع آوری گزارش های مختلف)

پزشکی از راه دور(خدماتی برای ارائه نظارت و مشاوره پزشکی از راه دور)

سیستم HIM نیازهای هیئت مدیره، کارکنان و بیماران را برآورده، روش ها را ساده و کیفیت خدمات را افزایش می دهد.

مزایای سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستان چیست؟

 • اتوماسیون یکی از مزایای کلیدی در HIM است. این کاربرد اجازه می دهد تا تجربه کاربر بهینه شود.
 • کارشناسان بالینی، بیماران، پزشکان و سایر پرسنل بیمارستان می توانند به صورت آنلاین با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و اطلاعات را به اشتراک بگذارند.
 • سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستان، کاربر پسند است و خطاهای نوشتاری را حذف می کند.
 • آخرین فناوری های روز، عملکردی عالی را برای بازیابی اطلاعات از سرورها و فضاهای ابری ایجاد می کنند.
 • یک سیستم مدیریت اطلاعات با کیفیت خوب، تصمیم گیری عملیاتی و بالینی سریع، دقیق و کارآمد را بهبود می بخشد.
 • تجربه کلی بیماران از یک سیستم مراقبت درمانی را بهبود می بخشد.
 • هزینه های عملیاتی را به دلیل کاغذ بازی کمتر، خدمات سلامت با کیفیت و کاهش تکرار آزمایش کاهش می دهد.
 • ارتباط و تعامل پزشکان با بیماران را بهبود می بخشد. این عمل به توسعه سیاست های مراقبت درمانی جامع به عنوان یک سیستم پشتیبانی تصمیم گیری برای مقامات بیمارستان کمک می کند.
 • به طور مؤثر، بودجه مراقبت از بیمار و حتی ارائه خدمات درمانی را مشخص می کند. این نتایج، تصویر واضحی از رشد بالقوه بیمارستان ها را ارائه می دهد.
 • با کاهش خطاهای رونویسی و کپی کردن ورودی داده ها، دقت اطلاعات را بهبود می بخشد.
 • مدیریت یکپارچه موجودی بیمارستان را از داروها تا سایر ملزومات را گرفته و به شما کمک می کند تا سطح موجودی بهینه را همیشه حفظ کنید. همچنین مواردی از قبیل سرقت و جابجایی نادرست را به حداقل می رساند.

ویژگی های سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستان

ویژگی های سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستان

ویژگی های سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستان

HIM برای مدیریت تمام عملیات مجموعه های مراقبت های درمانی طراحی شده است. با نرم افزار مدیریت اطلاعات بیمارستان، همه اطلاعات از اداری گرفته تا مالی و پزشکی قابل پایش است. بیایید با مفیدترین ویژگی های این نرم افزار آشنا شویم:

مدیریت بیمار: برنامه HIM به درمان کامل و طولانی مدت بیمار از ترتیب قرار ملاقات بیمار تا رزرو نوبت آنها می پردازد. همچنین به حفظ سوابق بیمار با توجه به نتایج آزمایشگاهی، رادیولوژی، داروسازی و آسیب شناسی کمک می کند. تاریخچه ارزیابی و درمان پزشکی را فراموش نکنید که همه ی آنها به صورت الکترونیکی توسط آن نگهداری می شوند.

امور مالی و حسابداری: اتوماسیون حسابداری مالی به تخصیص بودجه به صورت دقیق و منظم برای تمام بخش های بیمارستان کمک می کند. این فرآیند ها می تواند توسط هر کاربر مجاز نظارت شود. ماژول حسابداری نرم افزار مدیریت اطلاعات بیمارستان با اتوماسیون چرخه کامل عملیات مرکز پزشکی از پذیرش تا آزمایشگاه، یک سیستم واحد را ایجاد می کند.

مدارک پزشکی الکترونیکی: سیستم اطلاعات بیمارستان برای پزشکان هم مفید است، چرا که به آنها اجازه می دهد تا به سرعت، نوبت های بیمار را نظارت کنند. بنابراین، پزشکان با دسترسی آنلاین به سوابق پزشکی می توانند پرونده پزشکی یک بیمار را بررسی کنند. همچنین گزارشات و آزمایشات به صورت الکترونیکی برای آن ها قابل دسترسی است. اگر چند پزشک روی یک مورد مشابه کار می کنند، می توانند از نرم افزار مدیریت بیمارستان تجربیات خود را با سایر پزشکان به اشتراک بگذارند.

مدیریت اطلاعات آزمایشگاه: نتایج آزمایشات و معاینات پزشکی باید به محض آماده شدن، از طریق ایمیل یا کانال دیجیتالی دیگری برای پزشکان و بیماران ارسال شود. در مواردی که نتایج خارج از محدوده طبیعی وجود دارد، سیستم باید اعلان ‌های فوری ارسال کند. اگر کاربر اجازه دسترسی به آن را داشته باشد، یک سیستم مدیریت بیمارستان نیز باید اجازه دسترسی به نتایج آزمایشگاه را بدهد.

دلایل اهمیت سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستان

دلایل اهمیت سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستان

دلایل اهمیت سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستان

1. پیگیری بهتر امور مالی

وجود یک سیستم HIM به طور قابل توجهی به نفع بخش مالی بیمارستان خواهد بود. آنها می توانند درآمدها، خروجی ها، بدهی ها و مطالبات را با آن بهتر پیگیری کنند. گزارش های مالی که این سیستم می تواند ایجاد کند، تصویر بسیار دقیقی از سلامت مالی یک بیمارستان به مدیریت ارائه می دهد.

2. داده های خود را ایمن کنید.

HIM دسترسی پرسنل غیرمجاز به اطلاعات حساس و خصوصی، به ویژه در مورد سوابق بیمار را غیرممکن می کند و به طور قابل توجهی احتمال سرقت اطلاعات را کاهش می دهد.

3. کاهش خطاها

روش قدیمی و دستی مدیریت اطلاعات بیمارستان به شدت مستعد خطاهای انسانی است. با اتوماسیون فرآیند ها با استفاده از HIMS، خطاها به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

4.تشخیص و درمان را آسان‌تر کنید.

با داشبوردها و گزارشات مفید ارائه ‌شده توسط HIMS، پزشکان و سایر کادر درمان، به دلیل دسترسی آسان و سریع به سوابق و نتایج آزمایشات بیمار، می توانند برنامه مراقبت درمانی با کیفیت را ارائه بدهند.

5.افزایش رضایت بیماران

HIMS زمان صرف شده برای فرآیند ها و رویه ‌ها را در هر مرحله از تعامل با بیمار، مانند ثبت نام، صورت‌حساب و ترخیص را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد، بنابراین باعث افزایش رضایت بیماران می شود.

6. بهبود رتبه بندی کیفیت بیمارستان

پیاده سازی سیستم HIM به یک شاخص حیاتی برای کیفیت یک بیمارستان یا مرکز مراقبت های درمانی تبدیل شده است. بنابراین HIM به طور قابل توجهی جایگاه شما را نزد شرکت های بیمه و سایر مراکز دولتی بهبود می بخشد.

7. عملیات بدون کاغذ

یک دستاورد عالی از ظهور HIM، استفاده روزافزون از سوابق الکترونیکی به جای استفاده از پرونده های کاغذی است. ممکن است روزی برسد که بیمارستان ها با پیشرفت های بیشتر در سیستم های مدیریت بیمارستانی، کاملاً بدون کاغذ شوند.

8. بیمارستان خود را به طور موثر مدیریت کنید

صرفه جویی در مقدار زمان و تلاش با راه اندازی HIM برای بیمارستان، می تواند شگفت انگیز باشد. این صرفه جویی های ارزشمند باعث عملکرد کارآمد بیمارستان شما می شود.

سخن آخر

اکنون که با فواید و دلایل اهمیت سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستان آشنا شدید، دیگر وقت خود را به فکر کردن صرف نکنید! تحقیقات خود را انجام دهید، با یک شرکت ارائه دهنده نرم افزارهای بیمارستانی مشورت کنید و بیمارستان خود را برای رسیده به اهداف بالاتر آماده کنید.

شرکت کوشان تک آماده پاسخگویی به تمام سؤالات شما در رابطه با HIM و هرگونه نرم افزار بیمارستانی است.

از آنجا که پرونده الکترونیک سلامت (EHR) یکی از دستاورد های اصلی HIMS است، می توانید به بروشور EHR شرکت کوشان تک نگاهی بیاندازید.

منبع: وب سایت dreamsoft4u

وب سایت alliedbusiness.co.in

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین