LIS یک روش مؤثر در بهبود عملکرد آزمایشگاه شما

LIS یک روش مؤثر در بهبود عملکرد آزمایشگاه شما

ارائه نتایج دقیق در کمترین زمان برای آزمایشگاه ها از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که به عنوان مراکزی تأثیرگذار در تشخیص و درمان بیماری ها هستند و می توانند به یکی از بزرگترین منابع درآمد تبدیل شوند. بنابراین با استفاده از LIS (سیستم اطلاعات آزمایشگاه) و بهره گیری از فواید آن می توانید به اهداف خود در نتایج بهتر و دقیق تر و کاهش هزینه ها برسید.

LIS (سیستم اطلاعات آزمایشگاه) چیست؟

LIS یا همان سیستم اطلاعات آزمایشگاه یک روش نرم افزاری است که داده ها را از تمام مراحل مربوط به فرآیند آزمایش را پردازش، ذخیره و مدیریت می کند.

پزشکان و تکنسین‌ های آزمایشگاهی از LIS برای هماهنگ کردن انواع آزمایش‌ های پزشکی بستری و سرپایی، از جمله هماتولوژی، شیمی درمانی، ایمونولوژی و میکروبیولوژی استفاده می‌کنند. سیستم‌ های اطلاعات آزمایشگاهی پایه معمولاً دارای ویژگی‌هایی هستند که بررسی ورود بیمار، پذیرش، پردازش نمونه و ثبت نتایج بیمار را مدیریت می‌کنند. یک LIS ، جزئیات بالینی بیمار را در طول حضور در آزمایشگاه، ردیابی و ذخیره می کند و سپس اطلاعات ذخیره شده را در پایگاه داده خود برای مراجعات بعدی بایگانی می کند.

نقش یک LIS در آزمایشگاه

نقش یک LIS در آزمایشگاه

نقش یک LIS در آزمایشگاه

نقش اساسی که یک سیستم اطلاعات آزمایشگاهی در آزمایشگاه ایفا می کند، افزایش کارایی عملیاتی آزمایشگاه با گردش خودکار عملیات و حذف نیاز به نگهداری اطلاعات کاغذی بیمار است. یک LIS کارآمد می تواند عملیاتی مانند برچسب زدن بارکد، تحویل خودکار، ردیابی نمونه، قالب بندی گزارش، رابط های سیستم صورتحساب و ثبت سفارش الکترونیکی را به طور خودکار انجام دهد.

هر چقدر هم که تعداد این عملیات کم به نظر برسد، برای تکمیل به طور منظم به زمان زیادی از کارکنان نیاز است. اما یک LIS مدرن با استفاده از الگوریتم ‌های مختلف، داده‌ های بیمار و سازمان را تجزیه و تحلیل می‌کند تا بینش‌ های کلیدی را به دست آورد که هم به تشخیص دقیق‌ تر بیماری‌ ها کمک کرده و هم به پیش‌بینی مراحل مورد نیاز برای رشد بالای کلینیک یا بیمارستان کمک ‌کند.

سیستم اطلاعات آزمایشگاه می تواند عملکرد آزمایشگاه شما را تغییر دهد!

امروزه آزمایشگاه های مدرن با استفاده از LIS به یکی از بالاترین منابع درآمد برای بیمارستان ها و مراکز درمانی تبدیل شده اند. پس بیایید ببینیم چگونه LIS می تواند آزمایشگاه شما را به یک آزمایشگاه مدرن تبدیل کند:

مدیریت و ذخیره زمان واقعی:

یک فرآیند زمان ‌بر برای آزمایشگاه ‌ها، انتقال نمونه که شامل ثبت نمونه‌ های خروجی و سپس ثبت مجدد نمونه ‌های ورودی می باشد. یک LIS دارای ماژول ردیابی نمونه است که در آن همه این فرآیند ها به آسانی اسکن بارکد می شود. همچنین با این سیستم، یک تکنسین آزمایشگاه می تواند گردش کار را با ردیابی زمان واقعی مدیریت کند.

کاهش خطای انسانی:

LIS این قدرت را دارد که داده ها و وظایف را در یک پلتفرم به صورت خودکار انجام دهد. این به نوبه خود، باعث صرفه جویی در زمان و کاهش احتمال خطای انسانی می شود.

افزایش درآمد:

سیستم‌ های LIS مجهز به سیستم‌ های اطلاعات مدیریتی هستند که اطلاعات مالی، عملیاتی، موجودی، گزارشات و آزمایش‌ ها را در قالب ‌های مختلف در دسترس مدیران قرار می‌دهند. یک LIS به مدیران آزمایشگاه کمک می کند تا داده ها را استخراج ، روند ها را تجزیه و تحلیل و در نهایت پیش بینی های دقیق تری انجام دهند.

کاهش فشار کاری و استرس از کارکنان:

یک سیستم LIS کارآمد، ستون فقرات حیاتی آزمایشگاه را تشکیل می دهد. به طوری که کارها و پردازش ها را به طور خودکار انجام می دهد و در نتیجه زمان کافی برای بررسی و تجزیه و تحلیل کسب و کارتان را در اختیار شما قرار می دهد که فقط بر روی گزارش ‌های مهم یا گزارش‌هایی با مقادیر غیرعادی تمرکز کنید.

ویژگی های یک LIS مدرن

ویژگی های یک LIS مدرن

ویژگی های یک LIS مدرن

1.مقیاس پذیری

زمانی که سیستم اطلاعات آزمایشگاهی (LIS) مبتنی بر ابر باشد، رشد تجارت آزمایشگاهی آسان می شود. هنگامی که همه داده های اصلی در یک مکان در دسترس باشند، شروع کار و تولید گزارش ها آسان و قابل مدیریت بوده و همه مراکز را می توان در یک پلت فرم واحد و امن مدیریت کرد، در حالی که ممکن است به طور مستقل عمل کنند.

2.هرگز با کمبود منابع مواجه نشوید

چه چیزی می تواند بدتر از این باشد که از بیماران بخواهید زمانی که آزمایشگاه شما کمبود منابع دارد، دوباره مراجعه کنند؟ نسل جدید سیستم اطلاعات آزمایشگاهی می تواند به پایان دادن به هزینه های غیر ضروری کمک کند و همچنین هشدارهای موجودی منابع را از طریق پیش بینی، خرید مجدد و هشدارهای اتمام انقضای منابع را امکان پذیر می کند.

3.نمونه های ردیابی

یک سیستم اطلاعات آزمایشگاهی باید به شما امکان دهد تا موجودی خود را به طور کامل پیگیری کنید و نمونه ها را در زمان واقعی ردیابی کنید. به هر حال، هیچ کس دوست ندارد در عصر تکنولوژی از روش های قدیمی استفاده کند.

4.نمایش بصری

برای یک سیستم اطلاعات آزمایشگاهی مدرن باید نمایش بصری خودکار برای مقایسه فوری نتایج در زمان واقعی با استانداردهای تعیین شده تعریف شده باشد.

5.گزارش بدون خطا

با ادغام تجهیزات و دستگاه های آزمایشگاهی بر روی یک پلت فرم واحد، عملیات آزمایشگاهی به طور تصاعدی بهبود می یابد. این به نوبه خود امکان انتقال خودکار داده ها را از دستگاه ها به سیستم اطلاعات آزمایشگاهی با کاهش خطا فراهم می کند.

6.یکپارچه سازی بی نقص

LIS   باید بتواند اطلاعات را از گروه هدف های انتخابی شما جمع‌آوری کند و مقادیر 100٪ دقیق را منتشر کند.

ارکان اصلی سیستم اطلاعات آزمایشگاه

چهار رکن اصلی در مورد نیازهای فنی یک آزمایشگاه وجود دارد که هر یک از آنها در تماس مستقیم یا غیرمستقیم با سیستم فنی اصلی هر آزمایشگاه یا همان LIS هستند.

ارکان اصلی عبارتند از:

  • مدیریت فرآیند ها: مدیریت فرآیند ها به این معنی است که تمام فرآیندها و گردش کار مربوط به آزمایشگاه باید نظارت و برای بهبود ارزیابی شوند.
  • مدیریت امنیت داده ها: هدف اصلی هماهنگ کردن قوانین ،حفظ حریم خصوصی داده ها در سیستم اطلاعات آزمایشگاه است.
  • مدیریت انتقال داده ها: منظور از این مورد این است که انتقال گزارش فقط در قالب متن نباشد و انتقال گرافیک داده ها مانند منحنی های تیتراژ الکتروفورتیک امکان پذیر باشد. بنابراین می توان گزارش های گرافیکی را با اطلاعات به دست آمده از سیستم های نرم افزاری آزمایشگاهی پیوست کرد.
  • مدیریت الزامات آزمایشگاهی: تمام موارد دستوری آزمایشگاه که مربوط به قوانین از پیش تعیین شده می باشد، باید مدیریت و ارزیابی کرد.

تفاوت بین LIS و LIMS چیست؟

تفاوت بین LIS و LIMS

تفاوت بین LIS و LIMS

گاهی دو عبارت LIS (سیستم اطلاعات آزمایشگاهی)  و LIMS (سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی )  به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما اهداف آنها کاملاً متفاوت است. تفاوت های قابل توجه بین این دو سیستم اطلاعاتی شامل موارد زیر می باشد:

LIS مبتنی بر بیمار است به این معنا که داده های بیماران و نتایج آزمایش آنها را ذخیره و مدیریت می کند. یک سیستم LIS شامل ویژگی های بیمار محور مانند:

  • ردیابی، ذخیره و مدیریت اطلاعات بیمار و اطلاعات نمونه های مرتبط
  • مدیریت تست های بالینی انجام شده بر روی نمونه ها و نتایج آنها
  • ایجاد گزارش های به دست آمده از اطلاعات بیماران

از سوی دیگر، LIMS یک ابزار نرم افزاری جامع است که برای متمرکز کردن گردش کار عملیاتی آزمایشگاه استفاده می شود و به جای بیمار محوری، نمونه محور است وداده‌ هایی که پردازش یا تجزیه و تحلیل می‌کند شامل دسته ‌های بزرگی از داده‌ های پیچیده از آزمایش ‌های دارویی، آزمایش‌های بیولوژیکی، تأسیسات تصفیه آب و غیره است.

LIS یا LIMS، کدام یک برای آزمایشگاه مناسب است؟

اگر دارای یک آزمایشگاه بالینی، کلینیک دامپزشکی یا بیمارستانی هستید که با داده های بیمار محور سروکار دارد، سیستم LIS را انتخاب کنید.

اگر دارای یک مرکز بزرگی هستید که مجموعه داده های زیادی را مدیریت می‌کنید میکنید، به طور مثال داده های گروه محور به جای ورودی های تک واحدی، LIMS  گزینه بهتری است.LIMS  توسط بسیاری از سازمان های خصوصی و تجاری مانند محیط زیست، داروسازی، تحقیقات، مواد غذایی و آشامیدنی، تولید، معدن، صنایع دارویی و پتروشیمی استفاده می شود.

همچنین وقتی در مورد قیمت صحبت می‌کنید، LIS مقرون به صرفه‌تر از LIMS است و پیاده ‌سازی آن آسان‌تر است و می‌توان آن را بر اساس نیاز آزمایشگاه تغییر داد. نرم افزار سنتی LIMS گران است و پیاده سازی آن دشوار است، زیرا آزمایشگاه های مختلف نیازمندی ها و نسخه های متفاوت یا خاصی دارند.

سخن آخر

LIS (سیستم اطلاعات آزمایشگاه) با ثبت و نگهداری اطلاعات به صورت دیجیتالی باعث صرفه جویی در وقت و مدیریت داده ها می شود. همچنین این امر منجر به کاهش خطای انسانی و ثبت اطلاعات دقیق تر برای پشتیبانی از تصمیمات مختلف می شود.

همچنین برای گسترش تجارت خود، پردازش نمونه های بیشتر و افزایش درآمد و کاهش چشمگیر هزینه های آزمایشگاه، می توانید از LIS استفاده کنید.

اگر به دنبال تغییر در سیستم اطلاعاتی آزمایشگاه خود هستید، می توانید با کوشان تک تماس بگیرید که علاوه بر راهنمایی در رابطه با راه اندازی LIS ، در مورد سایر نرم افزار های کاربردی سلامت الکترونیک اطلاع کسب کنید.

برای مشاهده بروشور سیستم اطلاعات آزمایشگاه کوشان تک، روی لینک کلیک کنید.

منبع: وب سایت caredatainfo.com

وب سایت cloudlims.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین