سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS یک روش مؤثر در بهبود عملکرد آزمایشگاه شما

سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS یک روش مؤثر در بهبود عملکرد آزمایشگاه شما

ارائه نتایج دقیق در کمترین زمان برای آزمایشگاه ها از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که به عنوان مراکزی تأثیرگذار در تشخیص و درمان بیماری ها هستند و می توانند به یکی از بزرگترین منابع درآمد تبدیل شوند. بنابراین با استفاده از سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS و بهره گیری از فواید آن می توانید به اهداف خود در نتایج بهتر، دقیق تر و کاهش هزینه ها برسید.

سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS چیست؟

LIS یا همان سیستم اطلاعات آزمایشگاه یک روش نرم افزاری است که داده ها را از تمام مراحل مربوط به فرآیند آزمایش، پردازش، ذخیره و مدیریت می کند.

پزشکان و تکنسین‌ های آزمایشگاهی از LIS برای هماهنگ کردن انواع آزمایش‌ های بستری و سرپایی پزشکی از جمله هماتولوژی، شیمی درمانی، ایمونولوژی، میکروبیولوژی و … استفاده می‌کنند. سیستم‌ های اطلاعات آزمایشگاهی پایه معمولاً دارای ویژگی‌هایی هستند که بررسی ورود بیمار، پذیرش، پردازش نمونه و ثبت نتایج بیمار را مدیریت می‌کنند. یک LIS، جزئیات بالینی بیمار را در طول حضور در آزمایشگاه، ردیابی و ذخیره کرده و سپس اطلاعات ذخیره شده را در پایگاه داده خود برای مراجعات بعدی بایگانی می کند.

نقش یک سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS در فعالیت های آزمایشگاهی

نقش یک سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS در آزمایشگاه

نقش یک سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS در آزمایشگاه

 

نقش اساسی که یک سیستم اطلاعات آزمایشگاهی در آزمایشگاه ایفا می کند، افزایش کارایی عملیاتی آزمایشگاه با گردش خودکار عملیات و حذف نیاز به نگهداری اطلاعات کاغذی بیماران است. یک سیستم اطلاعات آزمایشگاه کارآمد می تواند عملیاتی مانند برچسب زدن بارکد، تحویل خودکار، ردیابی نمونه، قالب بندی گزارشات، رابط های سیستم صورتحساب و ثبت سفارشات الکترونیکی را به طور خودکار انجام دهد.

هر چقدر هم که تعداد این عملیات کم به نظر برسد، برای تکمیل به طور منظم به زمان زیادی از کارکنان نیاز است. اما یک سیستم اطلاعات آزمایشگاه مدرن با استفاده از الگوریتم ‌های مختلف، داده‌ های بیماران و مراکز درمانی را تجزیه و تحلیل می‌کند تا با بینش‌ های کلیدی به دست آمده، هم به تشخیص دقیق‌ تر بیماری‌ ها کمک کرده و هم به پیش‌بینی مراحل مورد نیاز برای رشد بالای کلینیک یا بیمارستان کمک ‌می کند.

LIS می تواند عملکرد آزمایشگاه شما را تغییر دهد!

امروزه آزمایشگاه های مدرن با استفاده از سیستم اطلاعات آزمایشگاه به یکی از بالاترین منابع درآمد برای بیمارستان ها و مراکز درمانی تبدیل شده اند. پس بیایید ببینیم چگونه سیستم اطلاعات آزمایشگاه می تواند آزمایشگاه شما را به یک آزمایشگاه مدرن تبدیل کند:

مدیریت و ذخیره زمان واقعی:

یک فرآیند زمان ‌بر برای آزمایشگاه ‌ها، انتقال نمونه ها که شامل ثبت نمونه‌ های خروجی و سپس ثبت مجدد نمونه ‌های ورودی است می باشد. یک سیستم اطلاعات آزمایشگاه دارای ماژول ردیابی نمونه است که در آن اسکن بارکد برای همه این فرآیند ها به آسانی انجام می شود. همچنین با این سیستم، یک تکنسین آزمایشگاه می تواند گردش کار را با ردیابی زمان واقعی مدیریت کند.

کاهش خطای انسانی:

سیستم اطلاعات آزمایشگاه این قدرت را دارد که داده ها و وظایف را در یک پلتفرم به صورت خودکار انجام دهد. این به نوبه خود، باعث صرفه جویی در زمان و کاهش احتمال خطای انسانی می شود.

افزایش درآمد:

سیستم‌ های LIS مجهز به سیستم‌ های اطلاعات مدیریتی هستند که اطلاعات مالی، عملیاتی، موجودی، گزارشات و آزمایش‌ ها را در قالب ‌های مختلف در دسترس مدیران قرار می‌دهند. یک سیستم اطلاعات آزمایشگاه به مدیران آزمایشگاه کمک می کند تا داده ها را استخراج، روند ها را تجزیه و تحلیل و در نهایت از طریق آن ها پیش بینی های دقیق تری انجام دهند.

کاهش استرس و فشار کاری کارکنان

یک سیستم LIS کارآمد، ستون فقرات حیاتی آزمایشگاه را تشکیل می دهد. به طوری که کارها و پردازش ها را به طور خودکار انجام می دهد و در نتیجه زمان کافی برای بررسی و تجزیه و تحلیل کسب و کارتان را در اختیار شما قرار داده، به طوری که میتوانید فقط بر روی گزارش ‌های مهم یا گزارش‌هایی با مقادیر غیرعادی تمرکز کنید.

ویژگی های یک سیستم اطلاعات آزمایشگاه LISمدرن

ویژگی های یک سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS مدرن

ویژگی های یک سیستم اطلاعات آزمایشگاه LIS مدرن

 

1.مقیاس پذیری

زمانی که سیستم اطلاعات آزمایشگاه مبتنی بر داده های متمرکز باشد، رشد تجارت آزمایشگاه آسان می شود. هنگامی که همه داده های اصلی در یک مکان در دسترس باشند، شروع کار و تولید گزارش ها آسان و قابل مدیریت بوده و همه مراکز را می توان در یک پلت فرم واحد و امن مدیریت کرد، در حالی که ممکن است هر کدام به طور مستقل عمل کنند.

2.جلوگیری از کمبود منابع

چه چیزی می تواند بدتر از این باشد که از بیماران بخواهید زمانی که آزمایشگاه شما کمبود منابع دارد، دوباره مراجعه کنند؟ نسل جدید سیستم اطلاعات آزمایشگاهی می تواند به پایان دادن به هزینه های غیر ضروری کمک کند و همچنین هشدارهای موجودی منابع را از طریق پیش بینی، خرید مجدد و هشدارهای اتمام انقضای منابع امکان پذیر سازد.

3.ردیابی نمونه ها

یک سیستم اطلاعات آزمایشگاهی باید به شما امکان دهد تا موجودی خود را به طور کامل پیگیری کرده و نمونه ها را در زمان واقعی ردیابی کنید. به هر حال، هیچ کس دوست ندارد در عصر تکنولوژی از روش های قدیمی استفاده کند.

4.نمایش بصری

برای یک سیستم اطلاعات آزمایشگاهی مدرن باید نمایش بصری خودکار برای مقایسه فوری نتایج در زمان واقعی مطابق با استانداردهای تعیین شده تعریف شده باشد.

5.گزارش بدون خطا

با ادغام تجهیزات و دستگاه های آزمایشگاهی بر روی یک پلت فرم واحد، عملیات آزمایشگاهی به طور تصاعدی بهبود می یابد. این به نوبه خود امکان انتقال خودکار داده ها را از دستگاه ها به سیستم اطلاعات آزمایشگاهی با کاهش خطا فراهم می کند.

6.یکپارچه سازی بی نقص

سیستم اطلاعات آزمایشگاه باید بتواند اطلاعات را از گروه هدف های انتخابی شما جمع‌آوری کند و مقادیر  دقیق را نمایش دهد.

ارکان اصلی  LIS

چهار رکن اصلی در مورد نیازهای فنی یک آزمایشگاه وجود دارد که هر یک از آنها در تماس مستقیم یا غیرمستقیم با سیستم فنی اصلی هر آزمایشگاه یا همان سیستم اطلاعات آزمایشگاه هستند.

ارکان اصلی عبارتند از:

  • مدیریت فرآیند ها: مدیریت فرآیند ها به این معنی است که تمام فرآیندها و گردش کار مربوط به آزمایشگاه باید نظارت و برای بهبود، ارزیابی شوند.
  • مدیریت امنیت داده ها: هدف اصلی مدیریت قوانین، حفظ حریم خصوصی داده ها در سیستم اطلاعات آزمایشگاه است.
  • مدیریت انتقال داده ها: منظور از این مورد این است که انتقال گزارش فقط در قالب متن نباشد و انتقال گرافیکی داده ها مانند منحنی های تیتراژ الکتروفورتیک امکان پذیر باشد. بنابراین می توان گزارشات گرافیکی را با اطلاعات به دست آمده از سیستم های نرم افزاری آزمایشگاهی پیوست کرد.
  • مدیریت الزامات آزمایشگاهی: تمام موارد دستوری آزمایشگاه که مربوط به قوانین از پیش تعیین شده می باشد، باید مدیریت و ارزیابی کرد.

تفاوت بین LIS و LIMS چیست؟

تفاوت بین LIS و LIMS

تفاوت بین LIS و LIMS

 

گاهی دو عبارت LIS (سیستم اطلاعات آزمایشگاهی) و LIMS (سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی ) به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما اهداف آنها کاملاً متفاوت است. تفاوت های قابل توجه بین این دو سیستم اطلاعاتی شامل موارد زیر می باشد:

LIS مبتنی بر بیمار است به این معنا که داده های بیماران و نتایج آزمایش آنها را ذخیره و مدیریت می کند. یک سیستم LIS شامل ویژگی های بیمار محور مانند:

  • ردیابی، ذخیره و مدیریت اطلاعات بیمار و اطلاعات نمونه های مرتبط
  • مدیریت تست های بالینی انجام شده بر روی نمونه ها و نتایج آنها
  • ایجاد گزارش های به دست آمده از اطلاعات بیماران

از سوی دیگر، LIMS یک ابزار نرم افزاری جامع است که برای متمرکز کردن گردش کار عملیاتی آزمایشگاه استفاده می شود و به جای بیمار محور، نمونه محور است و داده‌ هایی که پردازش یا تجزیه و تحلیل می‌کند شامل دسته ‌های بزرگی از داده‌ های پیچیده از آزمایش ‌های دارویی، آزمایش‌های بیولوژیکی، تأسیسات تصفیه آب و غیره است.

LIS یا LIMS، کدام یک برای آزمایشگاه مناسب است؟

اگر دارای یک آزمایشگاه بالینی، کلینیک دامپزشکی یا بیمارستانی هستید که با داده های بیمار محور سروکار دارید، سیستم LIS را انتخاب کنید.

اگر دارای یک مرکز بزرگی هستید که مجموعه داده های زیادی را مدیریت می‌کنید، به طور مثال داده های گروه محور به جای ورودی های تک واحدی، LIMS  گزینه بهتری است.LIMS  توسط بسیاری از سازمان های خصوصی و تجاری مانند محیط زیست، داروسازی، تحقیقات، مواد غذایی و آشامیدنی، تولیدی، معدن، صنایع دارویی و پتروشیمی استفاده می شود.

همچنین وقتی در مورد قیمت صحبت می‌کنید، LIS مقرون به صرفه‌تر از LIMS بوده و پیاده ‌سازی آن آسان‌تر است و می‌توان آن را بر اساس نیاز آزمایشگاه تغییر داد. پیاده سازی نرم افزار LIMS دشوار است، زیرا آزمایشگاه های مختلف نیازمندی ها و نسخه های متفاوت یا خاصی دارند.

سخن آخر

سیستم اطلاعات آزمایشگاه با ثبت و نگهداری اطلاعات به صورت دیجیتالی باعث صرفه جویی در وقت و مدیریت داده ها می شود. همچنین این امر منجر به کاهش خطای انسانی و ثبت اطلاعات دقیق تر برای پشتیبانی از تصمیمات مختلف می شود.

همچنین برای گسترش تجارت خود، پردازش نمونه های بیشتر، افزایش درآمد و کاهش چشمگیر هزینه های آزمایشگاه، می توانید از LIS استفاده کنید.

اگر به دنبال تغییر در سیستم اطلاعاتی آزمایشگاه خود هستید، می توانید با کوشان تک تماس بگیرید که علاوه بر راهنمایی در رابطه با راه اندازی LIS ، در مورد سایر نرم افزار های کاربردی اطلاعات کسب کنید.

برای مشاهده بروشور سیستم اطلاعات آزمایشگاه کوشان تک، روی لینک کلیک کنید

منبع: وب سایت caredatainfo.com

وب سایت cloudlims.com

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× مشاوره آنلاین